Ten je momentálně ve fázi posledních úprav. „Musíme vycházet z předběžného vývoje ke konci letošního roku. Díky velmi tvrdým opatřením během roku a také díky mandatorním výdajům nastaveným na úroveň roků 2007 a 2008 budeme propad daní odhadovaný na zhruba dvanáct milionů korun schopni vykrýt víceméně z běžného účtu. Do konce roku máme tedy zajištěno bezpečné financování a nebudeme tedy muset nic snižovat,“ poukázal starosta Pavel Dvořák na dobrou výchozí pozici při sestavování rozpočtu města pro příští rok.

Tvrdá linie šetření

Podle něho by měla Vimperku zbýt v balíku hotových peněz významná částka na rozjezd dalších projektů. „Pokud jde o samotný rozpočet, opět bude nastavena tvrdá linie týkající se mandatorních výdajů. Ty zůstanou ve stejné úrovni, jako v předchozím a letošním roce. Město potřebuje 106 milionů korun k tomu, aby bylo schopno fungovat bez toho, že by lapalo po dechu, ale současně aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání penězi,“ potvrdil starosta Dvořák. Na tom je postavena i správa města. Navíc by mohlo město v příštím roce být schopno kofinancovat projekty a financovat vlastní akce částkou přibližně pětadvaceti milionů korun. Pod čarou by měly být další projekty, na které už podle slov Pavla Dvořáka radnice dnes vidí.
I přes složité podmínky v letošním roce Vimperk v investičních akcích vynaložil zhruba osmdesát milionů korun mimo rozpočtové zdroje. „Je to podobné, jako v loňském roce, ale především, a to chci zdůraznit, je financování nastaveno tak, že je bezpečné a nehrozí žádné propuštění. Na druhou stranu si velké poděkování zaslouží všichni správci jednotlivých kapitol, protože se jim podařilo udržet výdaje na uzdě,“ podotkl starosta.

S projekty neuspěli

Méně radosti už ale vimperské radnici udělaly výsledky hodnocení projektů a žádostí o dotace z evropských fondů. „Určitě nám to příliš nepomohlo, počítali jsme alespoň s jedním velkým projektem. Každopádně se o dotace alespoň na některé z nich budeme opakovaně ucházet,“ dodal starosta. Na druhou stranu se v příštím roce vrátí do rozpočtu část dotací na již realizované akce. „Balík peněz, které budeme mít v příštím roce vyčleněny na investiční akce, obsahuje nejen prostředky za vyúčtované dotace, ale také vrácené DPH. Zdá se, že by nemusel být ke konci letošního roku až tak veliký propad ve sdílených daních. Očekáváme, že by mohl dosáhnout zhruba dvanácti milionů korun,“ uzavřel Pavel Dvořák.