Ve druhé vlně rozdělování peněz tak město získalo 490 tisíc korun. „To jsou peníze, které jsme vypláceli okamžitě při zajišťování přímých zásahů při povodních a na zabezpečovacích činnostech v souvislosti s ohrožením života,“ upřesnil vimperský starosta Pavel Dvořák s tím, že v prvních minutách a hodinách stály ničivé záplavy město zhruba o sto tisíc korun více.
O další peníze pak město žádá nebo bude žádat z vypsaných projektů ministerstva pro místní rozvoj a životního prostředí. „Připravujeme projekty na opravy jednotlivých částí města, zatím je částka na sto třiceti sedmi milionech korun, ale nejsme u konce,“ vyčíslil poškození ve Vimperku Dvořák.
Voda ve městě a jeho okolí měla likvidační účinky hlavě na komunikacích nebo vodních tocích a jejich okolí.
Některé škody ale nejsou vidět, neboť zůstaly pod povrchem. „Jen na historických klenbách na Křesánovském potoce jsou škody vyčísleny na zhruba čtyřicet milionů korun a vůbec to není vidět. Jsou totiž poškozeny i pilíře. Na klenbách jsou v současné době postaveny domy a jejich oprava bude komplikovaná,“ upřesnil, s tím že při zjišťování stavu poškození tam zůstaly obrovské nánosy bahna a kamenů, které odtud musejí pryč.
Další škody má město na lesních cestách nebo stržených lávkách přes vodní toky.
Vimperk byl při povodních jedním z měst, kde jihočeský hejtman vyhlásil stav nebezpečí. „Opravy všeho, co voda vzala, nám seberou spoustu peněz i z městského rozpočtu,“ doplnil Dvořák s tím, že radnice už podala zhruba šest žádostí na obě ministerstva a v současné době se jednotlivé projekty upřesňují stejně, jako jejich finanční plnění. Obce ale mohou získat jen osmdesát procent nákladů. Zbylé peníze pak kraj doplní z veřejné sbírky.