Potvrdil to včera Deníku i starosta města Pavel Dvořák.

Nemají zájem

„Prozatím se počet rodin nenavýšil. Pořád jsou zpět jen ty čtyři rodiny a ty začínají mít problémy s bydlením,“ řekl Dvořák. Důvodem jsou podle jeho slov dluhy na nájemném a neplnění dalších podmínek. Proto jim město ukončí nájemní smlouvy.
Ani to je však nedonutilo přijít a dohodnout se na možném řešení. „Ozvala se pouze jedna rodina, nicméně my trváme na tom, že zásadním způsobem porušili nájemní podmínky a nájemní smlouvu s nimi obnovovat nebudeme,“ zdůraznil starosta.
Rodiny se tedy s největší pravděpodobností odstěhují z města, nedá se totiž předpokládat, že by s nimi uzavřel nájemní smlouvu některý z jiných vlastníků bytů či domů. „Od města už byty dostaly, vycházeli jsme jim v mnohém vstříc. Ale to, že porušily smluvní podmínky, je jen jejich problém,“ zopakoval.

Dožadují se pomoci

S vypořádáním dluhů si navrátivší se rodiny dávají na čas. Zato už prý stihly zajít na radnici a domáhat se obnovy bytů a jejich zařízení. „Jedná se o neoficiální žádosti týkající se vybavení domácností. Někteří nájemníci dokonce tvrdili, že po dobu jejich nepřítomnosti se jim do bytu někdo dostal a vykradl je,“ informoval starosta Dvořák.

Předložte důkazy

Město chce mít ale podobná tvrzení podložena důkazy. „My zase máme zprávy, že před svým odjezdem do zahraničí vybavení z bytů rozprodávali. Teď se na základě zákona domáhají, abychom jim poskytli pomoc v hmotné nouzi na vybavení domácnosti nábytkem a základní elektrotechnikou. V tomto směru u nás nepořídili,“ dodal starosta Dvořák s tím, že po nich město požadovalo předložení veškeré dokumentace. „Důkazní břemeno je na nich. Požadujeme policejní protokoly o vyšetřování, zda skutečně došlo k násilnému vniknutí a následným krádežím, co udělali oni sami, aby si byty dostatečně zabezpečili a podobně. Chceme i seznamy všeho, co v bytě bylo, a co tam zůstalo, protože nájemníci nám byty oficiálně nepředali,“ upozornil starosta.
Ani policie zatím neeviduje žádné oznámení. „Od doby, kdy se některé rodiny vrátily zpět do Vimperka, nebyla ani jedna z nich něco podobného oznámit na obvodním oddělení,“ potvrdila tisková mluvčí Radka Sovová.
Zdevastované domy chce město prodat a nejspíše se mu to i podaří. „Nejpozději v příštím týdnu bychom měli mít už hotovy odhady na tři objekty, které chceme nabídnout k odprodeji tak, jak jsou. Jen pro zajímavost se už ozvali první zájemci,“ uzavřel starosta.