„V současné době již zaměstnáváme osm administrativních pracovníků a tři desítky dělníků z Vimperka a nejbližšího okolí. Přitom přibližně pětinu z nich tvoří lidé, kteří byli zaměstnáni v bývalém provozu Jitony. Během příštího roku bychom měli zaměstnat dalších šest či sedm lidí do administrativy a dalších čtyřicet míst je určeno pro zedníky, zámečníky, truhláře, ale i řidiče a podobné profese,“ vypočetl nově utvořená pracovní místa jednatel firmy Jaroslav Zifčák
Ten zároveň prozradil, že provoz v areálu se připravoval přibližně rok a první pohled nebyl zrovna povzbudivý. Vyrabované, vyhořelé a poničené haly, velké množství odpadků všeho druhu.
„První pracovníky jsme zaměstnali na vyklízecí práce, nicméně během té doby jsme některé připravili i na jiné pozice a najdou tak uplatnění i po rozjetí provozu,“ uvedl jednatel Jaroslav Zifčák.
Rodinných domků nazvaných Vila Vinci chce Barx vyrábět až dvě stě za rok a měly by být jak za přiměřenou cenu, tak i s úsporným provozem.
Tříčlenné rodině by například na provoz domu, tedy na topení a ohřev vody, mělo stačit ročně pouze deset tisíc korun, což je při předpokládaném splácení hypotéky zpráva více než příjemná.
„Vinci je složený z úsporných betonových panelů a z téměř devadesáti procent se to vše bude dělat zde. Tím nejsme závislí na počasí či denní době a jeden vedoucí pracovník může dohlédnout na mnohem více práce, než by byla stavba v několika vzdálených lokalitách,“ uvedl k výrobě Jaroslav Zifčák. Vila Vinci je pak dodávána na klíč podle požadavků zákazníka, včetně tepelných čerpadel, solárních kolektorů či ostatního zařízení, na firmou připravenou základovou desku.
Přestože zatím byla řeč o výrobě Vili Vinci, společnost se chce pustit i do výroby silničních panelů, komponentů pro průmyslové areály či silniční panely.
„Působilo to na mne velmi dobře. Hodně mne překvapilo například vytápění rodinného domku, které se nákladově vejde do deseti tisíc korun ročně včetně ohřevu vody,“ podělil se o svůj pohled na nový provoz starosta Vimperka Pavel Dvořák. S firmou, která dala práci desítkám vimperských obyvatel, chce podle jeho slov město i nadále spolupracovat.