Ve všech předchozích případech vyvázli s podmínečným trestem, nebo uložením obecně prospěšných prací. Do této chvíle mladší z pachatelů byl od roku 2008 do současnosti pětkrát pravomocně odsouzen za majetkové trestné činy, výtržnictví nebo řízení bez řidičského oprávnění. Ten starší pak dokonce osmkrát. Poprvé stál ale před soudem už jako sedmnáctiletý kluk.

Ve čtvrtek jim prachatický soudce uložil tresty nepodmíněné. Oba mladíci shodně stráví ve vězení osm měsíců.

Událost, kterou řešil prachatický okresní soud, se stala v nočních hodinách letošního 5. ledna. „Oba mladíci, notně povzbuzení alkoholem, se vydali z baru do netolických ulic. Když pak před místním pekařstvím našli pytel se starým pečivem, začali ho jen tak z legrace rozhazovat po okolí. Jenže v tom projíždělo ulicí auto. Tak něco málo zbytků dopadlo i na jeho karoserii,“ popsal začátek celého nočního incidentu prachatický státní zástupce Petr Rusín.
Šofér auta neváhal, zastavil a možná ve snaze zabránit další akci se pustil s mladíky do debaty. Tou chtěl jejich chování zabránit. Když už si totiž myslel, že je vyřizování u konce a chtěl odjet, měl na kufru pověšeného staršího z výtržníků. V momentě byl pryč i zadní stěrač.

„Šofér proto znovu zastavil a vystoupil. Následovalo vyhrožování a vše vyvrcholilo rvačkou. Její následky pak řidič léčil čtrnáct dní v pracovní neschopnosti. Měl naražená žebra a další zranění,“ upřesnil státní zástupce.

Okresní státní zástupkyně Miroslava Prokešová navrhovala nepodmíněný trest v rozmezí osmnácti až dvaceti měsíců. Soudce ale zůstal u dolní hranice. „Oba odsouzení trest na místě přijali a vzdali se práva na odvolání,“ zkonstatoval Rusín s tím, že svých činů téměř se slzami v očích litovali.

Mladší z mužů ale před soud půjde znovu. Je totiž podezřelý z jiné krádeže vloupáním. „Ze sklepa jednoho z domů na netolickém náměstí ukradl sud dvanáctistupňového piva v hodnotě bezmála čtyři tisíce korun,“ dodal Petr Rusín. Podle jeho slov je ale možné, že soud případ pro neúčelnost zastaví.