„Vrací se nám významné množství městských bytů, hlavně větších rozměrů. Nebo minimálně nájemníci žádají o jejich směnu za menší,“ připustil nedávno prachatický starosta Jan Bauer.
Lidé podle jeho slov v současné době velké byty nechtějí. Důvod? Jejich pronájem a režijní náklady jsou totiž příliš nákladné. „Jedním z možných dalších důvodů je ale také, že nám vracejí byty, které dlouhodobě nepotřebovali, místo aby si je dál drželi,“ myslí si starosta a dodal, že v nabídce města jsou v současné době desítky bytů různých velikostí. „Nabízíme je dále ve výběrových řízeních. Těch v současné době běží desítky. Stává se i to, že lidé, kteří o byt žádají, mají špatně vyplněné žádosti. Pak jim logicky nemůžeme vyhovět,“ řekl Bauer a dodal, že město rozhodně nepronajme byt někomu, kdo by měl sebemenší pohledávku vůči městu.
Mezi budoucími nájemníky se ale najdou i tací, kteří podají několik žádostí o různé byty a následně se na ně nejdou z různých důvodů podívat. Režii bytů, které nemají nájemníky, ale musí platit město. To je pro něj nevýhodné. „Proto v prvním kole nabízíme byty obyvatelům města. Do kola dalšího se už může přihlásit kdokoliv,“ vysvětlil starosta postup radnice. Navíc prý lidem žijícím samostatně nebo seniorům město pomáhá i tím, že hledá byty menších rozměrů, a tedy levnější.