Tuto naději ale zhatily výsledky únorového rozboru, které znovu upozornily na přítomnost spór nákazy ve čtyřech včelstvech přímo v centru ochranného pásma o průměru pěti kilometrů, které stále existuje na Čkyňsku.
Nákaza se tentokrát objevila znovu v Budilově, kde bylo před časem ohnisko již zlikvidováno spálením. „Je to škoda, mysleli jsme si už, že máme vyhráno, a že to všechno skončilo. Bohužel se tím budeme muset zabývat i nadále soustavným tlakem, tak jako se potýkáme i s dalšími nemocemi včel, například varroázou,“ uvedl jednatel prachatického svazu včelařů Karel Pecháček.
Podle něj bude úlům, u nichž je podezření na výskyt nákazy, věnována v nejbližší době další pozornost. Zatím totiž není jasné, jak se bude muset se včelstvy nakládat a zda se výskyt nemoci potvrdí.
„Je možné, že ta včelstva, která jsou silnější, se s chorobou sama vypořádají. A pokud nebudou zjištěny klinické příznaky choroby při jejich prohlídce, nebudou se muset včelstva pálit. Pokud se ale zjistí klinické příznaky, bude se muset znovu přistoupit k pálení,“ vysvětloval Pecháček s tím, že další kontrolu mají včelaři sice povinně vykonat do patnáctého dubna, budou se ale snažit provést jí co nejdříve, jakmile to dovolí počasí.

Co je včelí mor?
Včelí mor je velice odolná choroba, která se může rychle šířit. Její spóry mohou v půdě či dřevě úlů přečkávat desítky let. Klinicky se projevuje několika způsoby, například mezerovitým kladením plodu, hnitím plodu či vypouklými víčky, které plod chrání.