První ohnisko moru se v okolí Čkyně objevilo již v květnu loňského roku a bylo zlikvidováno o měsíc později. Od té doby trvá kolem oblasti ochranné pásmo.

Včelaři, kteří mají svá včelstva umístěna uvnitř pomyslné kružnice ochranného pásma, musejí dbát opatření, která by měla šíření moru zabránit. A to i v případě, že jsou již ohniska zlikvidována, jako je tomu v současné době.

„Rozhodně se nesmí usnout na vavřínech. To, že teď není nikde mor prokázaný, neznamená, že nikde nemůže být. Ochranné pásmo trvá a s ním i zvýšené nároky na bezpečnost,“ upozorňoval prachatický včelař Karel Pecháček s tím, že mnozí včelaři si myslí opak a po likvidaci ohnisek se domnívají, že zvýšená bezpečnost již není nutná.

Ochranné pásmo podle veterinárních předpisů může být zrušeno až po půl roce, ve kterém žádná kontrola neprokáže podezření na přítomnost nákazy. Kontroly jsou přitom velmi důkladné a spočívají v rozborech měli – spadu mrtvých včel a ostatního materiálu ze dna úlů, ale také medu vyprodukovaného včelami.

Pokud je ohnisko nákazy prokázáno, nedá se postupovat jinak, než úly po předchozím usmrcení včel spálit, a s nimi všechno příslušenství, které se při manipulaci se včelami používá. Včelí mor je totiž nákaza velmi trvanlivá, její spóry mohou ve vyhovujícím prostředí přežívat až sto let. Po spálení úlů se tak dezinfikuje i prostředí, ve kterém byly umístěny, a to roztokem Sava a sodného louhu, kterým se polévá zrýpaná země v okolí stanoviště včelstev.
„Většinou je to tak, že staří včelaři mají více úlů než včelstev. Při likvidaci, která je pro včelaře velmi bolestivá, se musí spálit i prázdné úly. Včelař tak jedním šmahem přijde o všechno. Je proto lépe neudržovat zbytečně slabá včelstva, která mohou nákaze potenciálně podlehnout,“ pokračoval Pecháček.
Obezřetní by měli být všichni včelaři a nejen ti, kteří chovají včely na Čkyňsku. Na Prachaticko totiž zasahují a další dvě ochranná pásma ze Strakonicka. Jedno zasahuje na Netolicko a zahrnuje například Malovice či Krtely, to druhé na Dubsko k Javornici, kde chovají včely včelaři ze základní organizace Vlachovo Březí.