Důkazem obrovského zájmu byly jak neustálé fronty lidí, které se tvořily hlavně dopoledne, a i to, že zhruba za půl hodiny nezbyl v prostorách průjezdu u úřadovny prachatické městské policie, kde jsou stromky každoročně k zakoupení, téměř žádný z několika druhů.

Auto nestačilo

„Fronty se začaly tvořit ještě před tím, než přijelo auto s prvními zásobami, a to zhruba se stovkou stromků,“ řekla včera zaměstnankyně Městských lesů Prachatice s. r. o. Růžena Hulešová. Podle jejích slov však není druh vánočního stromku, který by lidé chtěli nejčastěji. „Prodáme tu úplně všechno, ať už borovičky, jedle či smrky, i pokřivené stromky jsou někdy pro nakupující velmi zajímavé,“ doplnila Růžena Hulešová.

Počet stromků závisí na zájmu lidí o ně. Je jasné, že první den, kdy zaměstnanci městských lesů začali stromky prodávat, je největší nápor lidí, který v odpoledních hodinách mírně poleví. „Počítáme však, že až do sobotního odpoledne přijede auto se stromky minimálně desetkrát,“ doplnila Růžena Hulešová.

Roli hraje cena

Obrovský zájem lidí o vánoční stromky přikládají zaměstnanci městských lesů cenám, za které pak stromky prodávají, i lidový poplatek deset korun, když si chce někdo z nakupujících nechat na místě stromek zabalit. „Cena se odvíjí i od výšky jednotlivých stromků, běžná cena borovice je například sto padesát korun, jedle pak okolo tří set. Když si chce někdo koupit smrček, vejde se do sta korun,“ přiblížila cenu za stromky Růžena Hulešová.

„Já si koupím borovičku. Umělý stromek v žádném případě nemůže nahradit živý a když ho doma ozdobíme, s umělým se nemůže rovnat,“ řekla Jiřina Částková, obyvatelka Prachatic, která včera nákupem borovičky udělala radost nejen sobě, ale hlavně i jejím pěti vnoučatům, kvůli kterým se i tento rok rozhodla koupit živý stromek.

K tomu, že umělý stromek na Vánoce není to pravé ořechové, se přiklání i Martina Břicháčková z Prachatic. „Umělý stromek nenadělá takovou parádu a ani neprovoní místnost.