A jak by takového vandala vůbec poznali? Na naše otázky odpovídala Adéla Borovková (10 let) a Honza Skála (10 let). Oba chodí do čtvrté třídy na Základní školu v Netolicích.

Kdo je podle vás vandal?
Adéla
– Já si myslím, že je to nějaký člověk, který hlavně krade. Proto by se podle mě dalo slovo vandal klidně nahradit známějším slovem zloděj.
Honza – To já si také myslím. Je to nějaký člověk, který přepadává lidi, a to v lese ale také klidně i ve městě. Častým cílem se podle mě stávají především starší lidé, které je snadnější přepadnout.

A jak byste si takového vandala představili. Jak podle vás vypadá?
Honza
– Určitě bude nějak zamaskovaný. Na hlavě tak bude mít nasazenou kapuci. V některých případech by na sobě mohl mít i takovou tu punčochu. Adéla – Hm, tu vandalové nosí spíš už jen v televizi. Jinak souhlasím s tou kapucí, tu by kromě tmavého oblečení ve skutečnosti mohli mít na sobě.

Už jste se s vandalstvím sami někde setkali?
Adéla, Honza
– Nevzpomínáme si, takže asi ne.

Jaký by si vandal zasloužil trest?
Honza
– Měl by být zavřený v base, kde by měl samozřejmě hodně přísný režim. Například by musel vstávat už v pět hodin ráno. Každou hodinu bych mu potom jako výchovný trest určil, aby udělal nejméně padesát kliků. Jako trest by ale také měl dostat pětadvacet.
Adéla – Já bych ho také zavřela do vězení a nebo ještě lépe na několik let na vojnu, kde by se k němu chovali mnohem přísněji, než k ostatním. Měl by vstávat okolo šesté hodiny a zacvičit si hodně kliků. Aby se pro příště poučil, nejméně by jich měl udělat každé ráno tak sto. Klidně bych mu k tomu ještě přidala i dřepy a další cviky. Jinak už ale nevím, jak by se měl ještě potrestat.

A myslíte si, že se vandal tedy může změnit?
Adéla
– Popravdě myslím, že ne, když už se tak jednou choval, bude podle mě pořád stejný.
Honza – Asi hodně záleží na tom, jaké má svědomí. Když mu chybí už na začátku, asi se těžko změní.

A liší se podle vás tresty v současné době od těch, co byly v minulosti?
Honza
– Ano, dříve byli vandalové zavíraní do hladomorny, kde je mohli potrestat i tím, že je mučili. Například jim mohli spoutat ruce i nohy a ty následně přivázat ke koni.
Adéla – Také si myslím, že dříve je i bičovali, to se dnes jako trest už nepoužívá.

A kdy se tresty změnily?
Honza
– Řekl bych, že tak před dvě stě třiceti jedna lety. A proč se dnes trestají vandalové mírněji?
Adéla – Protože dnes už jsme normální, dříve byli lidé celkově přísnější. My jsme oproti tomu dnes mnohem hodnější, a to právě i k vandalům.
Honza – To je pravda, například takoví rytíři by vandaly určitě nepotrestali tak, že je jen zavřou do vězení.