Právě v těchto dnech tu finišuje stavba nové expozice s názvem Malá Afrika.
„I když se zaměřujeme na evropskou faunu, chceme alespoň v drobných expozicích přiblížit návštěvníkům i zvířata exotická. Již máme část australskou a jihoamerickou, ale africká nám doposud chyběla,“ vysvětlil Roman Kössl, zástupce ředitele Zoo Ohrada.
Nápad na vybudování africké expozice je podle něj starý asi deset let, jeho předzvěstí byl výběh kočkodanů husarských. Ti mají na Hluboké domov již několik let a nyní se budou stěhovat do Malé Afriky. „Zajímavé je, že kočkodany tu choval už v době otevření zakladatel zoologické zahrady Adolf Schwarzenberg. Po letech se sem tedy vrátili,“ dodal Kössl.
Kromě kočkodanů však budou všechna zvířata ve vznikající expozici zcela nová. Malá Afrika nabídne asi 15 druhů, jež se na Hluboké doposud nikdy nechovaly. Návš〜těvníci se tak mohou těšit na lemury, kteří budou obývat malý ostrov, nilské krokodýly, africké gazely, velké druhy suchozemských želv, surikaty či damany. „Díky damanům budeme mít v zoo tak trochu i slony. Ač se jim vůbec nepodobají, jsou to totiž jejich nejbližší žijící příbuzní,“ pousmál se Kössl.
Některá zvířata, mimo jiné právě damani, již čekají na svůj výběh v zázemí hlubocké zoo. Jiné teprve čeká cesta. Například malé šelmy surikaty se na jih Čech přestěhují ze zoo v Bratislavě.
Vzhled nové expozice by měl co nejvíce připomínat skutečnou Afriku. Její součástí proto budou chýše s rákosovými střechami, umělé skály i autentické rostliny. Pracovníci zoo se při navrhování expozice inspirovali jednak u ostatní zahrad, ale i na samotném černém kontinentu. Nedávno totiž vyrazili na konferenci do jižní Afriky. Velkou pozornost věnují i detailům, atmosféru v jednotlivých výbězích dokreslí propracovaná pozadí, omítka chýší vypadá stejně jako v Africe, kde ji vyrábějí z bláta.
„Součástí expozice bude prosklená voliéra pro teplomilná zvířata. V létě bude otevřená, v zimě zavřená a vytápěná, abychom nemuseli zvířata stěhovat do zimovišť,“ připomněl Kössl. Kiosek, který s africkými výběhy bezprostředně sousedí, již dostal na střechu solární panely. Ty budou sloužit k vyhřívání krokodýlího jezírka.
Současně s Malou Afrikou vzniká v zoo ještě jedna novinka – pavilon Matamata, který doplní stávající jiho〜americkou expozici. „Bude to první uzavřený pavilon u nás a představí prostředí tropického deštného lesa. Lidé tu projdou po lávce mezi liánami, skalami a samozřejmě zvířaty a uvidí, jak to vypadá v tropech,“ řekl Kössl. Pavilon zabydlí kajmani, anakondy, tropické ryby, mezi návš〜těvníky tu budou volně poletovat tropičtí ptáci.
Snaha co nejvíce napodobit původní prostředí, z něhož zvířata pocházejí, je v souladu s novou koncepcí, kterou hlubocká zahrada přijala v roce 2000. „Je důležité, aby se zvířata cítila dobře a mohla dělat vše, co v přírodě. Zároveň je to ale dobré i pro návštěvníky, uvědomí si tak různé souvislosti,“ zdůraznil Kössl. V podobném duchu je již vytvořená například velká voliéra Český les. Řada druhů se zde již podle Kössla rozmnožila, což svědčí o tom, že zvířatům prostředí vyhovuje.
Malá Afrika i pavilon Matamata by se měly pro návš〜těvníky otevřít v září. „Moc se těšíme, jezdíme sem se synem poměrně často a jsem zvědavá, jaká tu budou nová zvířata,“ komentovala Jana Havlíková z Prachatic.

Andrea Zahradníková