Dokáže dobře vycítit pocity svého páníčka, a proto je i výborným společníkem. V některých případech je ale na něm závislý i lidský život. Správně vycvičený pes dokáže najít zraněného člověka v místech, kam se jen těžko dostává lidská noha. Svůj život zasvětila výcviku psů také Jana Šmídová z Netolic. „Zhruba před deseti lety jsem si pořídila svého prvního psa. S tím jsem se nakonec zaměřila na záchranářský výcvik,“ vyprávěla Jana Šmídová s tím, že každý pes musí při výcviku zvládnout různé příkazy a překážky.
A jak sama Jana Šmídová říká, záchranářský výcvik nikdy nekončí. „Se psy musím trénovat každý den. V létě trénujeme například záchranu neplavce, přitažení člunu a nebo vyhledávání člověka v sutinách. V zimě je to naopak vyhledávání v lavinách,“ řekla cvičitelka psů a upřesnila, že nedávno přidali i záchranu člověka, pod kterým se prolomil led. Při všech těchto trénincích se využívá figurantů, kteří se schovají a psi je musí najít. Na ně potom upozorní štěkáním, jedině tak totiž záchranáři poznají, že někoho pes našel. Jana Šmídová má už ale zkušenosti i v terénu. „Pokud se někdo ztratí z okolí, zavolají nám, protože jsme jedno ze čtyř středisek na jihu Čech,“ upřesnila Jana Šmídová.
Na otázku, jestli je záchranářský výcvik jen záležitostí určitých ras, odpovídá Jana Šmídová, že není. „Vycvičit se dá téměř každý pes. Musí být ale vyrovnaný, jakmile není, nemůže se záchranných akcí účastnit, protože by ani neprošel zkouškami. Všechno ale záleží na tom, jaký má člověk ke psu přístup,“ komentovala cvičitelka psů a zároveň členka kynologického klubu.
Strava záchranářských psů je prostá. „Protože hodně cestujeme, nejjednodušší je vzít granule, ty se za dobu, kdy jsem pryč, nezkazí. Samozřejmě, že ale dostávají něco i na přilepšenou a nebo za odměnu,“ řekla Jana Šmídová. Strava se ovšem liší u štěněte a dospělého psa. A tak je to i s výchovou. „Štěně se na výcvik připravuje hrou tak přibližně do půl roku. Zvykáme štěně na překážky a navazujeme s ním kontakt, a to jak s ostatními psy, tak především s lidmi. Od půl roku výš je už začínám tvarovat na další výcvik,“ popisovala cvičitelka psů. Podle slov Jany Šmídové jsou pro ni psi hlavně kamarádi. Ke svému desetiletému ovčákovi si tak pořídila přibližně před dvaceti měsíci ještě fenku. „Při všech našich aktivitách, a to hlavně záchranářských, jsme rovnocenní partneři. Jak se říká, člověk představuje rozum a pes čich,“ konstatovala Jana Šmídová. Své zkušenosti s výchovou předává i dalším majitelům psů. V Netolicích tak za ní mohou přijít všichni, kteří chtějí, aby jejich čtyřnohý miláček byl alespoň trochu poslušný. „K dispozici jsem každý týden. Jednou za měsíc také jezdím na společné srazy kynologů,“ dodala závěrem Jana Šmídová.

Jana Šmídová
Narodila se před jedenatřicet lety v Prachaticích. Základní školu vychodila v Netolicích, kde bydlí i dnes. Svého úplně prvního psa si koupila před deseti lety a začala s ním chodit na cvičák. Tady si uvědomila, že práce se psi ji naplňuje, a tak se časem stala také členkou kynologického klubu v Netolicích, kde je jedno ze čtyř hlavních středisek kynologie na jihu Čech vůbec.