Proto zdejší radnice přišla počátkem letošního roku s nabídkou v podobě umělého kluziště. To sice už dávno firma, která je městu zapůjčila, odvezla, nicméně stále podle starostky Martiny Pospíšilové trvá přání mít podobné zázemí pro Volaráky i v budoucnu.
„Správu sportovních zařízení postupně vybavujeme o další aktivity, aby dostála svému názvu nejen co se týká plavání. Proto jsme letos zkusili nabídnout místním další aktivitu, a to umělé kluziště. Nejprve jsme ale chtěli vědět, jestli by o podobnou službu byl zájem. Nechtěli jsme rovnou investovat miliony korun, takže jsme si menší kluziště na několik týdnů zapůjčili. Po dobu, kdy si mohli Volarští přijít vyzkoušet umělý povrch, jich na kluziště přišly zhruba tři stovky,“ shrnula starostka Martina Pospíšilová.
Po dobu více než šesti týdnů si tak Volarští mohli zkusit, co takové kluziště nabízí. „Je pravda, že si pochvalovaly hlavně menší děti, které to využívaly hlavně k prvním zkušenostem s bruslemi. Dospělí, kteří by si tu chtěli zahrát třeba hokej, ale uspokojeni nebyli, to musím říci na rovinu. Jako všechno, mělo i kluziště své jak kladné, tak i záporné ohlasy,“ připustila starostka s tím, že radnice očekávala nejen více návštěvníků, ale i více kladných ohlasů. „Protože zkušební provoz dopadl tak, jak dopadl, pro letošní rok jsme od myšlenky celoročního většího kluziště zatím ustoupili,“ potvrdila starostka.
Negativní reakce mohou být do určité míry zapříčiněny nejen letošní poměrně mrazivou zimou, kdy ve Volarech kluziště měli lidé k dispozici, ale také fakt, že na tento typ kluziště se brousí brusle trochu jinak, než jsou lidé zvyklí. I to znamenalo, že z bruslení neměli takový požitek, jaký by čekali. „Pro zájemce jsme měli k dispozici speciálně broušené brusle. Je jasné, že v případě pořízení celoročního kluziště by jejich počet musel být mnohem větší včetně nutného servisu. Je fakt, že pro vychutnání si bruslení na takovém povrchu je potřeba už umět trochu bruslit, navíc na umělém povrchu má bruslení svá specifika, a to nejen co se týká broušení bruslí, což je ale základní předpoklad,“ dodala starostka.
I když se pro letošek vedení města tedy vzdalo myšlenky pořídit větší celoroční kluziště, nadobro se jí nezřeklo. „Podobná plocha má víceúčelové využití. Záleží na její ochraně speciální emulzí, která umožňuje bruslit v jakémkoli počasí. Pokud je povrch bez emulze, lze plochu využít jako taneční parket, pro další sportovní aktivity, jako jsou kolečkové brusle nebo florbal. Proto od myšlenky pořídit kluziště neustupujeme, ale bereme do úvahy, že jsou nutnější investice, na které musíme mít v rozpočtu peníze,“ ubezpečila starostka.
Zapůjčení plochy včetně dopravy, montáže a demontáže stálo město devadesát tisíc korun. „Pokud bychom se rozhodli takovou plochu pořídit, museli bychom uvažovat minimálně o milionu korun, cena je ale závislá na kvalitě povrchu, rozměru kluziště a doplňkovém vybavení, jako jsou brusle, mantinely nebo nutné strojní vybavení,“ uvedla starostka.