„Špínu v ulicích podle mne nemáme. A když, tak za případným nepořádkem stojí především mladí,“ reaguje starostka města Stanislava Chumanová na nejčastější výtku lidí, kteří byli osloveni do ankety Prachatického deníku.
Svá slova podepírá i faktem, že každoročně investuje město do úklidu, zametání ulic a podobně půl milionu korun.
„Mezi lokality, kde je nepořádek nejčastěji a kde musíme také v častějších intervalech uklízet, patří okolí autobusového nádraží,“ říká starostka.
Z toho také usuzuje, že většina věcí, které lidem „odpadnou“ z ruky, pochází od mladých lidí, kteří se v této lokalitě zdržují.
„Pro příklad nemusím chodit daleko. Například altán, který jsme nedávno slavnostně otevřeli v parku u Volyňky. Už nyní je pokreslený, každou chvíli je u něho nepořádek. Přitom koše jsou od něho jen deset metrů. Víme, že se v jeho blízkosti zdržují především mladí lidé. Starší generace se takto nechová,“ popisuje starostka.
Podle slov Stanislavy Chumanové není v lidských silách uhlídat, aby se na zemi nepovalovaly odpadky. „To bychom museli mít v naší uklízecí četě mnohem více lidí, kteří by kolem dokola jen procházeli jednu trasu a neustále hlídali, jestli někde neleží nějaký papírek. To samozřejmě není reálné. Už tak například část parku u základní školy, případný nepořádek v něm, má na starosti obsluha veřených toalet,“ poznamenala.
Starostku ovšem nerozčilují jen lidé, kteří nedokáží udělat pár kroků ke koši.
„Setkáváme se s tím, že se nám například v létě děti koupají v kašně v parku u základní školy. Když jim chce člověk něco říci, okamžitě od nich dostane vynadáno. To je ale především o výchově. Sama jsem na takový případě nedávno narazila,“ poznamenala starostka.