„Většina z našich sousedů si nechala předělat zpátky kotel na tuhá paliva. Cena plynu roste, tak se příliš nedivím. Ale kolikrát není možné na zahradě vydržet, jak to tu zapáchá vším možným a z komína se valí úplně černý kouř,“ vysvětlovala žena z Prachatic, jejíž jméno redakce zná, ale ona nechce být z pochopitelných důvodů jmenována. „Nejhorší je to teď, v zimě, nebo když prší a kouř jde k zemi,“ dodala.
Odbor životního prostředí Městského úřadu v Prachaticích se touto problematikou také zabývá, ale dokazování, že někdo z obyvatel topí zakázaným palivem, je složité. „Nejlépe je rovnou upozornit inspekci životního prostředí, ti mají větší šanci hříšníka odhalit,“ poradila Stanislava Linhová z odboru životního prostředí. Upřesnila, že ti, kteří pálí zakázaná paliva kontaminovaná například chemickými látkami, se vystavují pokutě ve správním řízení až 150 tisíc korun. Pomohou ale i městští strážníci, kteří mohou případ zadokumentovat fotograficky.
– Jako palivo nelze používat odpad podle zákona o odpadech
– V otevřených ohništích , zahradních krbech nebo grilovacích zařízeních lze spalovat jen dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a plynná paliva určená výrobcem, paliva nesmějí být kontaminována chemickými látkami.
Zdroj: MÚ Prachatice