Pak pro vás máme připraveno krátké shrnutí toho nejdůležitějšího, co pro nás život za jeden rok uchystal. Dnes si připomeneme, co vše se událo od dubna do června tak, jak to zaznamenávali redaktoři Prachatického deníku.

DUBEN


Vitějovice
1. dubna:
Obyčejná silniční kontrola se stala scénou z akčního filmu. Policisté zastavili šoféra suzuki. Ten nadýchal 0,79 promile a navíc orientační drogový test prokázal přítomnost drogy canabis v jeho těle. Jiný řidič pak havaroval před mateřskou školou ve městě. V jeho dechu policisté objevili 1,16 promile alkoholu.
Prachatice
2. dubna:
Posílání telegramů skončilo. Stalo se tak právě v dubnu. Redakce Prachatického deníku poslala loni druhý a zaručeně poslední telegram v Prachaticích. Došel do druhého dne. Dnes už si nikdo telegram nepošle. Nahradily ho SMS zprávy nebo Skype.
Vimperk
3. dubna:
Vedení města zjistilo, že se v jednom z domů schází drogově závislí, našli se tam totiž stříkačky a plechovky od toluenu. Na vlastní zodpovědnost tak nechalo zazdít všechny přístupové otvory do objektu.
Prachatice
6. dubna:
Po Velikonocích začal jarní úklid nejen v ulicích města, ale také na hřištích. Maminky s malými dětmi totiž s jarním počasím začaly navštěvovat městská pískoviště, a tak je potřeba v nich vyměnit písek.
Prachatice
7. dubna:
Nájemníci v Prachaticích se dožadovali snížení nájemného v městských bytech. To totiž od ledna prachatičtí zastupitelé zvýšili na více než padesát korun. Jana Krejsová tvrdila, že město mělo se zdražením ještě počkat. Někteří nájemníci se ale dočkali nutných oprav bytů.
Husinec
8. dubna:
Městská rada Husince rozhodovala o pronájmu Husova domku na padesát let za jednu korunu ročního nájemného. Jak bylo zřejmé již po zasedání zastupitelů Husince koncem března, v termínu byla doručena jen jediná nabídka TJ Sokol Husinec, která narozdíl od Církve československé husitské formálně splnila podmínky vypsaného záměru.
Prachatice
9. dubna:
Pevné nervy. To přesně potřebovali obyvatelé v blízkosti ulic Pivovarská, Slovenská a Česká. Kvůli výstavbě lávky pro pěší, která dnes už spojuje panelové sídliště s areálem bývalých kasáren právě přes silnici v ulici Pivovarské, začala totiž uzavírka.
Vimperk
10. dubna:
Ve Vimperku zahájili opravu silnice pod viaduktem. Jenže šoféři byli příliš nezodpovědní a nerespektovali semafor, který jim tam povoloval vjezd. Policisté proto museli na místě trávit více času, než by chtěli.
Husinec
13. dubna:
Ačkoliv církev československá husitská nesplnila podmínky vypsaného záměru, stejně jí husinecká rada chtěla pronajmout Husův domek. Podle tehdejšího starosty Klesnera totiž nešlo o to kdo, ale co bude v Husově domku realizovat.
Prachatice
14. dubna:
Uzavřená ulice, rozkopaná silnice, majitelé aut, kteří s nimi nezajedou do garáží, to byl výsledek závady na potrubí v ulici Pod Hradbami v Prachaticích. Podle slov jednatele městské společnosti Tepelné hospodářství Vladislava Zocha byl příčinou obtíží prasklý svár na potrubí.
Prachatice
16. dubna:
Jarní ohniskovou deratizaci bylo potřeba důkladně připravit. Jedovaté nástrahy se každoročně dostávají do míst, kde je výskyt potkanů v Prachaticích největší. Chtělo to ale velkou opatrnost.
Prachatice
19. dubna:
Z Domova matky Vojtěchy, připravovaného specializovaného zařízení pro pacienty trpící Alzheimerovou chorobou či jinými druhy demence, byl v areálu hospicu stále jen základní kámen a připravené staveniště. I když měla být situace kolem Regionálního operačního programu, která pozastavila předávku dotací vítězným projektům, uzavřena již koncem března, zatím se stále nepohnula z místa. Stojí tak i rozpracované projekty.
Vimperk
20. dubna:
Objekt č. p. 151 v ulici Pasovská už má nového majitele z Týna nad Vltavou. Je jím firma BK styl, s.r.o., která jako jediný zájemce koupila od města dům za cenu 1,3 milionu korun se záměrem zachovat jeho účel, tedy jako bytový dům.
Prachatice
21. dubna:
Léčebné centrum Lázně sv. Markéty stále nestojí. Zmizely však stromy v okolí. V dubnu zástupci lázní slibovali podat žádost o dotaci do poloviny května. Neděje se ale stále nic.
Prachatice
23. dubna:
Bývalá ubytovna Klimy čekala první nájemníky. Konečné rozhodnutí, kolik rodin se do Krumlovské ulice nastěhuje, mělo ale padnout v květnu. V červnu začne stěhování.
Prachatice
24. dubna:
K zápisu do Mateřské školy Prachatice přišlo s rodiči 124 dětí. Kapacita Mateřské školy Prachatice pro příští školní rok zatím stačí.
Prachatice
28. dubna: Menších krádeží letos přibylo. Statistika na Prachaticku vykazuje oproti loňsku nižší objasněnost. Podle statistických údajů Policie ČR došlo ke zvýšení kriminality na Územním odboru Prachatice.
Volary
30. dubna:
Nedoplatky příspěvků do fondu oprav ze strany města na společný účet se sdruženími vlastníků bytových jednotek z let 2000 až 2002 chtělo město vyrovnat. V současnosti už se podobná situace nemůže opakovat.


KVĚTEN


Prachatice
3. května:
Do rána na plakátovacích plochách ve městě vypukl pravý předvolební boj. Načerno někdo vylepil oranžové předvolební plakáty ČSSD. Nikdo se k tomu nehlásil a také nikdo z místních nevěděl, jaké jiné kulturní akce se ve městě chystají.
Prachatice
5. května:
Rekonstrukci posledních ulic v centru města zkomplikoval v posledních týdnech stav dělicí zdi mezi dvěma objekty v Klášterní ulici. Právě její statický stav a stavební řešení zbrzdilo výkopové práce na nové kanalizaci a při jejím položení právě v Klášterní ulici. Zpoždění činí zhruba tři týdny.
Prachatice
7. května:
Situace se sběrem starého papíru se začala zlepšovat. Ve sběrně zase začali papír vykupovat.
Vimperk
10. května:
Vimperští měli problém s kapacitou ve školkách. Dětí k zápisu přišlo tolik, že vedení města rozhodlo o tom, že nechá připravit ještě jednu třídu.
Hracholusky
12. května:
Divočáci udělají z louky oraniště. Škody napáchané lesní zvěří myslivci hradí zemědělcům i brigádou. Jen za loňský rok divoká prasata nadělala na soukromých pozemcích škodu za pětadvacet tisíc korun.
Javorník
14. května:
Pod rozhlednu na Javorníku u Vacova se zřítilo malé letadlo. V kabině byli dva pasažéři. Muž na místě zemřel, ženu ve vážném stavu transportoval vrtulník na ARO do Českých Budějovic.
Netolice
17. května:
Netolický starosta Oldřich Petrášek několik let sliboval opravu cesty do chatové osady Peklo u Netolic. Vozovka už několik let připomíná „peklo“. Radnice ale stále čekala na dotaci, sama prý na opravu nemá.
Prachaticko
18. května:
V českobudějovické nemocnici zemřela pilotka letadla, které se 13. května zřítilo pod rozhlednu na Javorníku u Vacova.
Malovice
20. května:
Policejní statistika letošního roku ukázala, že na železničních přejezdech dochází k nehodám stále častěji. Policisté proto měřili rychlost na přejezdu v Malovicích. Rekord je 109 km v hodině.
Vimperk
22. května:
Drogy, vandalismus, neplatiči, veřejný nepořádek, hazard a záškoláctví, to vše se podle vyjádření starosty Pavla Dvořáka začíná ve Vimperku až povážlivě rozmáhat. Vedení radnice proti takovému trendu začalo bojovat a jako zbraň našlo novou obecně závaznou vyhlášku nejen o veřejném pořádku.
Netolice
24. května:
Padesát obyvatelů podepsalo petici, v níž kritizovali nesnesitelný hluk z netolické motokrosové tratě Ingilinka, a to jak při pravidelných trénincích, tak i při závodech. Lidem vadí, že když tu jezdí motorkáři, majitelé domů u tratě neslyší vlastního slova. Petice ale dráhu neuzavřela.
Prachatice
26. května:
Přehodnocení projektů 5. výzvy Regionálního operačního programu se úspěšným žadatelům nelíbí. Možná dojde i na soud. Hospic totiž už investoval miliony a ještě na konci května se nevědělo, zda po přehodnocení získá dotační peníze.
Volary
27. května:
Pětatřicet zaměstnanců propustilo v roce 2009 Výrobní družstvo Otava ze své volarské pobočky a uzavřelo ji. Podle slov předsedy družstva Václava Krále ale existuje naděje, že by se mohla pobočka znovu otevřít. K tomu ale firma potřebovala lukrativní nabídku.
Vimperk
28. května:
K volbám do poslanecké sněmovny vyrazila parta abiturientů, kteří se sešli po letech na večírku poblíž Vimperka, společně. V místech svých bydlišť si vyřídili voličské průkazy a překvapili komisi ve Vimperku.
Prachaticko
29. května:
Volby do sněmovny byly v plném proudu. Někteří voliči vyrazili vůbec poprvé, jiní zkušeně využili například přenosných volebních uren.
Prachaticko
31. května:
Na Prachaticku zvítězila ČSSD. I tak ale obyvatelé poslali do sněmovny zástupce ODS Jana Bauera.


ČERVEN


Netolice
1. června:
Opět cesta na Peklo nedala spát lidem z Netolic a hlavně chatařům. Ti se totiž rozčílili, že platí daně a město pro ně nic neudělá. Starosta Petrášek vše obhajoval čekáním na dotaci.
Prachatice
2. června:
Bývalá ubytovna Klimy, dnes bytový dům o třiceti čtyřech bytech, je připravena a zkolaudována. V přednostním zájmu dostali nové byty obyvatelé z Lázeňské ulice. Ale pouze v případě, že nemají dluhy za nájemném. Nový bytový dům dostal také nového správce, jehož úkolem je zajistit pořádek v domě.
Prachatice
3. června:
Vytrvalý déšť začal mírně zvedat hladiny řek na Prachaticku. Sice pršelo dlouho, ale meteorologové se nechali slyšet, že je na Šumavě vody méně než jindy.
Prachatice
5. června:
Prachatice dostaly nový zvon. Dostal jméno podle jednoho z nejslavnějších rodáků Jan Nepomuk Neumann a byl čerstvě vysvěcen.
Prachatice
7. června:
Po městě se začala pohybovat podivná individua, která obcházejí prodejny a chtějí rozměnit. Přitom prodavačky zaručeně oberou.
Kratochvíle
9. června:
Nové návštěvnické centrum vítá návštěvníky zámku Kratochvíle u Netolic. Obnovy se dočkal i velký vstupní sál, kde milovníky historie upoutají lovecké výjevy, jež prošly rukama restaurátorů.
Prachatice
10. června:
Vedení sportovního zařízení sice nechalo vyčistit veřejné koupaliště na Huláku, ale bazény nebyly napuštěné. Lidé tak měli smůlu.
Prachatice
14. června:
Nedělní ráno mohlo pro dvě ženy skončit tragicky. Sousedy v prachatické ulici Pod Lázněmi vytáhl na zahrady zvuk hasičských sirén. Jeden z domů zachvátily plameny. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Na vině ohně byla s největší pravděpodobností technická závada na domácím větráku.
Prachatice
16. června:
Před vchodem do mlékárny Madeta se propadla vozovka do Živného potoka. Jenže se začal dohadovat správce komunikace a vodního toku a nikdo se nechtěl pustit do opravy. Nakonec vše opravilo město. Řidiče totiž vůbec nezajímalo, komu ta díra patřila, chtějí jezdit bez překážek.
Prachatice
18. června:
Senát Okresního soudu v Prachaticích včera v hlavním líčení rozhodoval o případu zločinu týrání osoby ve společném obydlí, přečinů nebezpečného vyhrožování a nebezpečného pronásledování a neoprávněného užívání cizí věci. Obžalovaný byl nakonec zproštěn obžaloby v plném rozsahu z důvodu jeho zdravotního stavu a byla mu soudem nařízena ústavní léčba s nástupem okamžitě.
Prachatice
20. června:
Na konci června chtělo sportovní zařízení otevřít koupaliště na Huláku. Jeho ředitel si dopředu připravil pravidla, která měla zkrotit nevhodně chovající se návštěvníky.
Vimperk
23. června:
Nepříjemnou situaci museli řešit vimperští zastupitelé hned v úvodu majetkových záležitostí. Společnost BK Styl z Týna nad Vltavou, která před nedávnem koupila dům v Pasovské ulici, chce nyní od smlouvy odstoupit. Netušila prý, v jakém je stavu.
Prachaticko
25. června:
Deník před prázdninami zjišťoval ceny benzínu a nafty. Ceny pohonných hmot šplhaly zase o něco vzhůru. Čerpadláři totiž využili blížící se cestovní sezonu. Prognózy dokonce varují, že se ceny zvednou na prázdniny až o korunu za litr. U všech čerpacích stanic cena za litr pohonné hmoty přesahuje třicet korun. Na Prachaticku jsme nenašli čerpací stanici, kde by cena byla nižší než magických třicet korun.
Vimperk
26. června:
Bezdomovci obtěžující lidi žebráním s lahví piva v ruce na parkovištích před obchodními centry, sečení trávy motorovou sekačkou v neděli před obědem nebo nabízení sexuálních služeb ve městě, tomu všemu chce zamezit nová obecně závazná vyhláška města Vimperk. Skončilo také popíjení alkoholu v ulicích města.
Vimperk
28. června:
Každý žadatel o městský byt ve Vimperku musí sám žádost pravidelně aktualizovat. Vedle obecně závazné vyhlášky týkající se veřejného pořádku schválili vimperští zastupitelé před týdnem také úpravu podmínek pro přidělování městských bytů. Lépe na tom nyní budou ti, kteří mají trvalé bydliště ve Vimperku.
Prachaticko
30. června:
S posledním červnovým dnem skončily dary Jihočeského kraje. Každý pacient si musel v nemocnici zaplatit. V nemocniční lékárně je situace pozitivnější, začaly platit bonusy pro věrné zákazníky.