Pak pro vás máme připraveno krátké shrnutí toho nejdůležitějšího, co pro nás život za jeden rok uchystal. Dnes si připomeneme, co vše se událo od ledna do března tak, jak to zaznamenávali redaktoři Prachatického deníku.

LEDEN


Prachaticko
2. ledna: Pátrali jsme po dětech, která se narodila jako první dítě roku v jižních Čechách. Na Prachaticku byl prvním porevolučním dítětem v roce 1990 Tomáš Sýkora z Husince. Letos oslavil jedenadvacáté narozeniny. Přejeme pro vše nej.
Vimperk
5. ledna:
Vimperská nemocnice se z obecně prospěšné společnosti musela změnit na společnost akciovou. Město totiž nebylo schopné bez dalších cizích peněz, od kraje a od silného investora, nemocnici dále provozovat.
Prachatice
6. ledna:
Rada města se dozvěděla, že státní fond dopravní infrastruktury pošle do města šest milionů korun na odstranění dopravně nebezpečného místa v Osecké ulici v Prachaticích. To byla více než polovina prostředků na přemostění silnice. Lávka tak dostala konečně šanci.
Prachatice
7. ledna:
Prachatické technické služby raději najali na zimní úklid nezaměstnané. Mohlo se totiž stát, že bez potřebného počtu lidí, by mohli zaměstnanci městské společnosti na některé z chodníků rozmísťovat cedule s nápisy: Chodník se v zimě neudržuje. Zákon jim totiž neukládá přímou povinnost zajistit úklid.
Vimperk
8. ledna:
Hned tři ministři životního prostředí se sešli v budově Správy NP a CHKO Šumava, aby diskutovali se starosty obcí nad dohodou s názvem Vize 2020. Starostové obcí z národního parku chtěli rozšířit bezzásahové části, ale také nechtěli, aby rozšiřování zasáhlo jejich území.
Nová Pec
11. ledna:
Dnes již bývalý ředitel Národního parku Šumava se nechal slyšet, že lanovka na vrchol Hraničníku, tedy na české straně na Hochficht není nereálná. „Jsme připraveni společně jednat s kýmkoli o všech variantách a dávat k tomu odborné podklady,“ sliboval začátkem roku Krejčí.
Prachaticko
12. ledna:
Region opět zasypal sníh a silničáři museli vyslat do terénu vše, co mělo kola. Řidiči byli ale opatrní, i tak ale nechyběly malé karamboly. Ve městech museli bojovat se sněhem i lidé z panelových domů.
Volarsko
14. leden:
Ochranáři nechtějí, aby silničáři používali na cestách v národním parku chemický posyp. Ten prý škodí živočichům a rostlinám. Pokud není jiná možnost musejí cestáři solení na silnicích v parku hlásit.
Prachatice
15. leden:
Město Prachatice zaevidovalo první případ, kdy jeden z obyvatelů města, který si způsobil zranění na chodníku. Radnice se ale nechala pro všechny takové případy pořádně pojistit, a tak škodu nemuselo platit z rozpočtu. Vše vyřešila pojišťovna.
Volary
16. ledna:
Vedení radnice vadilo, že hotel přímo v centru města chátrá a je opuštěný. Kdysi věhlasný hotel Bobík je už několik let na prodej. Volarští tak začali přemýšlet, jak by mohli hotel koupit a pak využít.
Vimperk
20. ledna:
Vedení města si vytipovalo místo, kde by chtělo začít stavět nový dům s pečovatelskou službou. V ulici Na Výsluní se našel půlhektarový pozemek, který je v souladu s územním plánem města.
Vimperk
25. ledna:
Radní se rozhodli, že chtějí prodat některé objekty v Pasovské ulici. U některých bylo jasné kolik budou stát některé museli zastupitelé teprve ocenit.
Vimperk
26. ledna:
Ředitelé vimperských středních škol museli řešit, proč mají jejich studenti problém s dojížděním do školy. Rodiče se podle dostupnosti rozhodují, na kterou školu dítě umístí. Vimperské školy proto tratí.


ÚNOR


Husinec
1. února:
Náměstek ministra kultury Jaromír Talíř představil projekt na opravu Husova domku. Po jejím dokončení mělo vyrůst v Husinci Centrum mistra Jana Husa.
Vimperk
10. února:
Nový návštěvní řád Národního parku měla schválit Rada NP. Trnem oku pro všechny povolení, jak v sezoně splouvat Teplou Vltavu. Na poprvé se však nepovedlo návštěvní řád schválit.
Prachatice
13. února:
Sněhová situace byla v Prachaticích už neúnosná a na pomoc musela přijet najatá firma, která likvidovala sníh z ulic města. Už ho totiž nebylo kam odhrnovat. Na zimní údržbě tak prachatická radnice příliš neušetřila.
Volary
17. února:
Rodiny, které opustili republiku a myslely si, že najdou štěstí v zahraničí, se začaly zase vracet zpět na místo původního bydliště. A navíc chtěli své byty. Některé z nich ale mohla města vystěhovat, protože za dobu, co byly pryč, neplatily nájemné. Ti, kdo přišli o své byty, hledali útočiště jinde.
Vimperk
22. února:
Vimperští začali opravovat škody po přívalových deštích. Obrovské škody vznikly zejména na infrastruktuře od vodovodních a kanalizačních řadů, přes čistírny odpadních vod až po místní komunikace. Velkou část peněz spolykalo také vimperské metro, tedy na zatrubněné části vodovodního řadu v lokalitě od hotelu Anna až po starý pivovar.
Husinec
23. února:
Město vypovědělo mandátní smlouvu s firmou BSK–West Group, a. s. Právě tato firma měla zrealizovat celý projekt přestavby Husova domku na centrum Mistra Jana Husa, k tomu měla realizovat ještě další investiční akce v městečku. „Naše role tím v Husinci definitivně končí,“ řekl tehdy ředitel firmy Ladislav Dostal.
Prachatice
24. února:
Vedoucí finančního odboru města předložil zastupitelům čísla, jak se hospodaří s vybraným nájemným z městských bytů. Zastupitelka Jana Krejsová však oponovala tím, že z připravených údajů vůbec není jasné jaké jsou příjmy a jaké výdaje. Nové nájemné platí lidé od ledna letošního roku, a do té doby šly peníze na opravy bytového fondu především z rozpočtu města.
Prachatice
25. února:
V dokončovací fázi byla oprava bývalé ubytovny v Krumlovské ulici na bytový dům. V něm měli najít útočiště nepřizpůsobiví obyvatelé především Lázeňské ulice. Ti ale neobsadí všechny byty, a tak ty zbývající zřejmě bude město přidělovat běžným způsobem. V únoru se ale teprve chystala kolaudace objektu.
Šumava
26. února:
Další jednání Rady NP a starostů obcí v parku mělo konečně vyústit v nový návštěvní řád. Splouvání Teplé Vltavy ale mohl posunout posudek Natury, který ředitel parku František Krejčí neměl k dispozici.
Netolice
27. února:
Od ledna mohly soudy ukládat trest v podobě domácího vězení. V jižních Čechách byl druhý hříšník, který takový trest dostal, muž z Netolicka. Za přečin výtržnictví a útoku na veřejného činitele i s ohledem na předchozí trestnou činnost hrozil mladému muži nepodmíněný trest odnětí svobody. Na návrh probační a mediační služby ale soud projednal možnost uložení alternativního trestu domácího vězení.


BŘEZEN


Prachatice
1. března:
Myšlenka na Tesco v Prachaticích stále žije. Pozemky ve Vodňanské ulici totiž stále vlastní. V březnu ještě ale nebylo jisté, kdy začnou první práce na stavbě supermarketu, hřiště v Rumpálově ulici a kruhové křižovatky u základní školy.
Husinec
2. března:
Pokojné soužití a sousedské vztahy jednoho z místních obyvatel, který žije vedle hřiště v areálu Základní školy mistra Jana Husa, a dětí vzaly za své. Na opakované připomínky Jaroslav Hese z Husince údajně nikdo z vedení obce nereaguje a dosavadní jednání nikam nevedla. Děti totiž na jeho zahradu házejí kameny a mnohdy šlo i o zdraví.
Prachaticko
10. března:
Umístěním do cely předběžného zadržení a žádostí okresního státního zastupitelství o uvalení vazby skončilo soužití staršího muže s mladší ženou. Státní zastupitelství tak řešilo na Prachaticku již druhý případ domácího násilí.
Vimperk
12. března:
Konečně došlo ke schválení návštěvního řádu Národního parku Šumava. Jeho platnost však byla omezena na pouhé tři měsíce – od 1. května do 31. července.
Prachatice
17. března:
Ačkoli ROP rozdělil peníze pro jednotlivé žadatele, k jejich fyzickému předání nedošlo. A tak žadatelé, kteří museli své akce předfinancovat, veškeré práce zastavili. Stejně tak se zachoval také hospic při stavbě Domova matky Vojtěchy.
Prachaticko
19. března:
Tragická událost otřásla okresem. V pondělí 15. března večer při cestě z noční směny ve firmě v bavorském městě Aicha havarovali poblíž německého Hinterschmidingu tři Jihočeši. Němečtí policisté potvrdili, že čtyřiačtyřicetiletý spolujezdec zemřel na místě nehody, druhý, devětatřicetiletý muž, pak podlehl zraněním v nemocnici. Šofér auta byl hospitalizován v nemocnici ve Freyungu. Podle našich informací je ve vážném stavu a měl by být převezen do české nemocnice.
Němčice
20. března:
V pátek 19. března ráno na rovince před obcí Němčice vyhasl život třiatřicetiletého řidiče z Vimperska. Jeho bílé osobní auto zůstalo doslova omotané na stromě podél vozovky. Rychlý zásah lékaře letecké záchranné služby byl marný. Od začátku roku šlo o první oběť dopravní nehody na Prachaticku.
Netolice
22. března:
Netolický archeopark vydal další tajemství. Vedení radnice v čele se starostou Oldřichem Petráškem se tak rozhodlo změnit projekt na výstavbu návštěvnického centra. Stavba archeoparku se ale nelíbí mnoha místním obyvatelům.
Husinec
23. březen:
Momentálně nulovou odezvu má záměr pronájmu Husova domku a souvisejících nemovitostí. Podle uvedeného záměru rada nabízela Husův domek na padesát let za jednu korunu ročního pronájmu s tím, že nájemce jednak zachová jeho funkci a jednak jej zrekonstruuje. Jediným zájemcem o pronájem Husova památníku byl místní TJ Sokol.