Pak vám nyní přinášíme jejich krátké shrnutí i s redakčním komentářem.

Pondělí

Účetnictví obce Zbytiny budou prověřovat hned tři subjekty. Vedle hloubkového auditu z Krajského úřadu jihočeského kraje a nezávislého auditora si účetnictví přebere ještě soukromá specializovaná firma. Vedení obce se totiž obává, aby na ně nevypadl další kostlivec, jako byla špatně zúřadovaná dotace na stavbu čistírny odpadních vod a kanalizace.

Deník: Důvěřuj, ale prověřuj. Zdá se, že bývalé zastupitelstvo věřilo svému starostovi a jeho ujišťování, že je vše v pořádku, až bezmezně. Je to tak trochu problém malých obcí, kde přesvědčit někoho, aby na sebe dobrovolně vzal veřejnou funkci, bývá hodně složité. Je ale na každém, aby zvážil, kde jsou hranice jeho možností a schopností.


Úterý

V Prachaticích se budou muset rodinné rozpočty připravit na další zásah. Ve chvíli, kdy skončí ve městě svůj provoz závod Madeta, odejde významný odběratel vody. Až dvacetiprocentní výpadek bude znamenat, že se ostatním může vodné zvýšit až o sedmnáct korun na kubík. Vyšší vodné se pak zcela jistě promítne i do nákladů na teplu vodu, kterou může prodražit i vcelku reálné zvýšení ceny tepla kvůli vyšší ceně plynu.

Deník: Přáli jste si platit? Tak to máme plyn, voda, teplo, teplá voda, poplatky za popelnici. Zapomněl jsem na něco? Jo, ještě benzín, nafta a daně z nemovitostí. Zbývá už jen poplatek za vzduch, za denní světlo a tmu v noci.

Středa

Představa o tom, že za teplou vodu platí lidé v Prachaticích všude stejnou částku, jako je tomu například za teplo, je mylná. Cena za kubík teplé vody se totiž mění v závislosti na tom, z jakého výměníku teplou vodu obyvatelé města odebírají. Výhodnější cenu tak mají lidé na panelovém sídlišti, dražší vodu pak obyvatelé čtvrti s roztroušenou menší zástavbou, kde je menší odběr. Právě množství odebrané teplé vody totiž její cenu zásadně ovlivní.

Deník: Lidé, proboha, myjte se. Šetřit s vodou asi totiž nemá smysl. Když s ní šetříte, zaplatíte více za fixní náklady. Když budete plýtvat, zaplatíte víc za spotřebu. Vyjde to vlastně na stejnou, ale alespoň nebudeme smrdět. Ani korunou.

Čtvrtek

Ty tam jsou doby, kdy si mohla zákaznice v některém z obchodů nechat kabelku bez povšimnutí v nákupním vozíku a prohlížet si zboží v regálu. Do Prachatic si totiž, zdá se, našly cestu i partičky zlodějíčků, které zatím operovaly hlavně ve velkých obchodních centrech. Městská policie proto připravila letáčky, které už visí na dveřích obchodů a upozorňují, že kabelka se sama neohlídá.

Deník: Určitě je lepší mít kabelku pod dohledem, než u pokladny zjistit, že není čím zaplatit, protože právě vaše kabelka padla do oka a ruky nějakému zloději.

Pátek

Kolik stromů bude muset ustoupit případné stavbě wellness centra na Lázních sv. Markéty, zatím není jisté. Akciová společnost Resort sv. Markéty, která je investorem stavby, totiž počet zatím neupřesnila.

Deník: Dění kolem výstavby čehokoli na Lázních sv. Markéty začíná připomínat pohádku Jana Wericha, v níž člověk přechytračil čerta, který netušil, že z dubu listí nikdy neopadá. Možná je plán pokácet dub pyramidální jen snahou popřít fakt, že ať vyroste na lázních cokoli, bude to, až opadá listí z dubu. A kdo ví, třeba tam jednou vznikne alespoň naučná stezka. Už teď by textové podklady a plány vydaly na několik zastavení.

Sobota

Městské zakázky v Prachaticích od čtyřiceti do osmi set tisíc budou podle slov místostarosty Roberta Zemana přehlednější. Každý hned uvidí, kolik jich jaká firma získala. Radnice je také bude nabízet osvědčeným podnikatelům. A rozhodující je cena.

Deník: Chválíme. Ani Prachatice nemají na to, aby se vyhazovaly peníze z oken. Možná se pomalu dostaneme k tomu, že se vykutálení podnikatelé vezmou za nos a přestanou si z města a jeho společností dělat dojnou krávu.