Tento týden zde přidělila rada města byty dalším dvěma zájemcům.
Důvodem pro pomalejší postup je skutečnost, že ne všichni zájemci o nové bydlení stihli do stanovených termínů vyrovnat své dluhy. To je totiž podle místostarostky Prachatic Hany Rabenhauptové zásadní podmínka pro kladné vyřízení jejich žádosti radou města. „Krumlovská má čtyři patra a rada města v současném složení rozhodla přidělit zde byty žadatelům ve čtyřech vlnách. První, kterou jsme vyhodnotili, je zčásti hotova a momentálně je v domě na Krumlovské ulici obsazených pět bytů. Týká se to nájemníků, kteří nemají vůči městu žádné závazky,“ potvrdila místostarostka.
Zůstává ale hodně těch, kteří o bydlení v Krumlovské ulici zájem mají, stejně tak ale mají i desetitisícové dluhy. „Pozvali jsme si další nájemníky, kteří jsou zařazeni do dalších vln stěhování podle výše dluhu a schopnosti je splácet. Do třiceti tisíc korun tedy byli žadatelé ve druhé vlně, a pak jsou ti, kterým dluhy narostly přes šedesát tisíc korun, ale i přes sto tisíc. To se sice týká obyvatel z Lázeňské ulice, ale podobné a často i vyšší částky dluží řada dalších obyvatel v Prachaticích,“ zdůraznila Hana Rabenhauptová.
Ve druhé vlně dala rada města možnost získat byt v Krumlovské ulici čtyřem rodinám. „Na pondělním jednání rady jsme byli ochotni o možnosti přidělení bytu v Krumlovské ulici mluvit jen s těmi, kteří uhradí své dluhy. Pouze jedna rodina vypořádala své závazky do termínu, takže jsme přidělili další dva byty. Další dva to buď stihnou do 23. srpna, nebo je nahradí případně další žadatelé ze třetí vlny, když uhradí své dluhy,“ doplnila.
Bytový dům v Krumlovské ulici čítá celkem 34 byty včetně tří bezbariérových bytů zvláštního určení. Zatím je obsazeno jen pět bytů. Podle místostarostky Hany Rabenhauptové je prozatímní cílový stav, který si stanovila rada města v současném složení, obsadit celkovou kapacitu ze zhruba šedesáti procent.
„Současná rada města si stanovila čtyři vlny stěhování především z lokality v Lázeňské ulici, která byla vnímána už jako gheto. To bylo naším hlavním cílem. Také zde nejvíc vyjednáváme se současnými nájemníky, které chceme přestěhovat. Ale i kdybychom z Lázeňské odstěhovali všechny problémové nájemníky, obsadíme zhruba polovinu celkové kapacity domu v Krumlovské ulici. Jak a komu tedy budou zbylé byty přiděleny, už bude na rozhodnutí rady města v novém složení po podzimních komunálních volbách,“ uvedla místostarostka.
Jestli tedy někdo bude chtít podmínky přidělování bytů změnit, se uvidí. „Naším cílem bylo zrekonstruovat bývalou ubytovnu na bytový dům a řešit tak cílovou skupinu zejména v Lázeňské ulici. Neznamená to ovšem, že tam půjdou všichni, ale jen ti, kteří budou mít splacené dluhy. To je pravidlo, které jsme si řekli a které se týká i dalších obyvatel ve městě,“ zdůraznila Rabenhauptová.