Aby se chodci k jedné z nich dostali, musejí přejít vozovku. Přesto v těchto místech přechod pro chodce nebude. A je tomu tak v souladu se zákonem. Ten totiž povoluje přechod pouze v případě, že vozovku přechází sto a více chodců za hodinu.
„Tak tomu ale u Bělče není. Tato situace se samozřejmě projednávala i při kontrolních dnech, přechod jsme ale v těch místech nedoporučili. Kdybychom přechod doporučili, musela by se samozřejmě snižovat i povolená rychlost v úseku. A to by bylo, vzhledem k tomu, že se jedná o tranzitní komunikaci, zbytečné,“ vysvětlil šéf prachatických dopravních policistů Martin Grožaj s tím, že zákon pamatuje i na přecházení vozovky bez dopravního značení a přechodů.
„Kdybychom v těch místech přechod povolili, znamenalo by to, že komunikace nebude využívána k účelu, k jakému byla navržena a postrádala by vlastně smysl. A to je zbytečné, řidiče by to jen zdržovalo. Dá se navíc předpokládat, že řidiči by stejně rychlost nedodržovali, pokud by pod značením nezářila reflexní uniforma dopravního policisty,“ pokračoval Grožaj.
Podle něho je velmi těžké podobné přechody pro chodce zrušit, i když na některých místech zbytečně komplikují dopravní situaci.
Pro přechod u Bělče tedy není důvod. „Svou roli tady samozřejmě musí sehrát i výchova, přecházet komunikaci se děti učí už v mateřské školce,“ doplnil Grožaj.
Obyvatelé Bělče ale samozřejmě mají o své děti strach. A děti musejí chtě nechtě autobusovou zastávku navštěvovat, pokud se z osady chtějí dostat do škol. V dřívější době s tím nebyl problém, trasa autobusových linek totiž vedla přímo skrz Běleč. Za nynější situace je ale osada stranou hlavního tahu a autobusová zastávka v obci nemá využití. Ale jen do září.

V souvislosti s dokončením navazujícího nového úseku silnice z Českých Budějovic do Husince kolem Bělče přestal linkový autobus zajíždět přímo do osady, jak to bylo obvyklé dříve, kdy komunikace procházela na Prachatice přímo Bělčí.
V současné době musejí všichni, kteří se chtějí svézt autobusem do Prachatic, jít až na novou zastávku u hlavní silnice. Bude ovšem platit výjimka. Pro děti školou povinné bude totiž autobus jezdit až k bývalé zastávce přímo v osadě. Ostatní budou i potom využívat zastávku na nově zbudované hlavní silnici.
„Řešilo se to celkem hodně. Nakonec jsme ale panu starostovi vyšli vstříc a školní autobus bude sjíždět z hlavní trasy. Místní o to žádali s ohledem na bezpečnost svých dětí. Jednou denně, před osmou ráno, tedy bude jezdit autobus přímo do Bělče,“ potvrdil Deníku dispečer prachatické pobočky ČSAD Jihotrans Jan Fencl. Podle jeho slov se sice bude muset autobus v osadě otáčet, je k tomu ale určeno vyhovující místo v blízkosti tamní kapličky. A na místní budou zvýšeny nároky ohledně zimní údržby komunikace. Kvůli ní již těšovické zastupitelstvo muselo shánět vozidlo, které bude údržbu zajišťovat.
„Jsem moc rád, že se s ČSAD nakonec dalo takhle domluvit. Myslím, že to bude ke spokojenosti nás všech. Chápu, že náklady se trochu zvýší, když se bude muset zajíždět. Ale děti budou mimo hlavní tah více v bezpečí, všechny totiž jezdí do školy do Prachatic už od první třídy,“ zdůraznil starosta Těšovic Jan Řezník.
Novou techniku by místní měli obdržet ještě do konce srpna. „Mechanizaci by nám měla dodat místní STS, se kterou jsme se dohodli na podmínkách. Bude to malý traktor s radlicí, který bude mít rovněž rozmetadlo na posypové materiály. K traktoru jsme také objednali vozík a mulčovač, abychom mohli udržovat obecní prostranství. Dosud se to řešilo pouze ruční sekačkou, což ale bylo dost náročné,“ uzavřel těšovický starosta Jan Řezník.