Ten pravidelně připravují pracovníci místního úřadu práce.
„Ani letos nechybí všechny školy Prachaticka. Svoji činnost tak zde představuje prachatické gymnázium, Soukromá střední odborná škola a střední odborné učiliště Prachatice, s.r.o., Vyšší odborná škola sociální a Střední pedagogická škola Prachatice či například Střední odborná škola ekonomická Vimperk. Navíc jsme pozvali i dvacet dalších středních a vyšších odborných škol celého Jihočeského kraje,“ popisovala Pavlína Váchova z Úřadu Práce v Prachaticích. Podle jejích slov je hlavním cílem Trhu studijních příležitostí usnadnit dětem jejich volbu budoucích studií a najít pro ně nejvhodnější životní cestu. „Jako již tradičně se tu i letos prezentuje samotný Úřad práce v Prachaticích. Jeho cílem je seznámit vycházející žáky škol se situací na trhu práce a s možnostmi jejich profesního uplatnění po skončení přípravy na povolání,“ upozorňovala Pavlína Váchová. Nechyběl ani oblíbený test zájmů, při kterém si děti mohly samy vyzkoušet, jaké povolání by pro ně bylo nejvhodnější. Na jednotlivých stanovištích se děti seznámily s činností představovaných škol. „Naše škola je tu již popáté. Rozhodně to má efekt, protože řada našich studentů pochází z okolí Prachatic, a to i přesto, že naše škola je poměrně vzdálená. Jezdím sem velice rád, protože je to dobrá příležitost představit naší školu. Pro děti je tento trh velice hodnotný,“ popisoval zástupce ředitele Vyšší odborné školy, Střední školy a Centra odborné přípravy v Sezimově Ústí Antonín Juránek.
Děti si bohatý program užívaly. Řada z nich již měla ve výběru svých studií jasno, ostatní doslova hltaly každé slovo zástupců představovaných škol. Každý si chtěl zvolit tu správnou kartu. „Vybral jsem si Střední odborné učiliště v Lišově, a to konkrétně obor truhlářství. Vždycky mě moc bavila práce se dřevem, takže to byla jasná volba. Trh studijních příležitostí představuje pro všechny žáky základních škol, kteří ještě jasno o své budoucnosti nemají, obrovskou pomoc. Doufám, že se mi jednou splní můj sen a otevřu si vlastní truhlářství,“ popsal své pocity žák 9.B Základní školy v Netolicích Petr Žuček.
Trh studijních příležitostí ale není určený pouze žákům základních škol, ale nabízí i možnosti všem ostatním občanům, kteří se rozhodují o svém budoucím povolání a vybírají si učební nebo studijní obor. „O trh je každoročně velký zájem. Jedním z důvodů je i fakt, že vše hradí Úřad práce v Prachaticích. Některé totiž podobné akce pro školy zpoplatňují. Jsem ráda, že i letos je vysoká návštěvnost. Akci si pochvalují jak zástupci jednotlivých škol, tak samozřejmě i děti a jejich rodiče,“ dodala Pavlína Váchová.