Ti pod petici NE hypermarketu Tesco ve Vodňanské ulici nasbírali zhruba patnáct stovek podpisů lidí, kteří s jeho výstavbou nesouhlasí. Vítězně nakonec odešli právě zástupci Tesca. Těm totiž zastupitelé patnácti hlasy prodej pozemků schválili. Znamená to, že do rozpočtu města přibude zhruba dvanáct milionů korun. Spolu s penězi do rozpočtu se ale stavitel zavázal postavit pětiramennou kruhovou křižovatku, která by měla zvýšit bezpečnost silničního provozu a hlavně dětí, kteří navštěvují Základní školu ve Vodňanské ulici a také vybudovat nové hřiště pro školáky. Zatím připadá v úvahu lokalita na konci nedaleké Rumpálovy ulice, což přímo na jednání potvrdila ředitelka školy. „My jsme podmínky řekli, pokud budou splněny, nemáme výhrady,“ řekla ředitelka ZŠ Vodňanská Hana Weissová.

O devět méně

Kromě toho, zda pozemky prodat či nikoliv, hrála svou roli také parkovací místa v lokalitě ve Vodňanské ulici. Zastupitelé totiž vypočítávali, o kolik parkovacích míst město spolu se stavbou obchodního domu přijde. Radnice totiž stanovila podmínku, že musí vzniknout sto parkovacích míst. Bude jich ale třiadevadesát. „Sto míst platí pro celou lokalitu, my nepočítáme její jednu třetinu, kde stojí garáže,“ vysvětlil Zdeněk Vrátný, zástupce společnosti Tesco. Jan Klimeš (ČSSD) přirovnal pozemek k rodinnému stříbru města, kde by se daly vybudovat například rezidenční byty. „Osobně nesouhlasím s žádným obchodním domem a kruhový objezd je jen malá náhrada. Prodejen potravin je nakonec v okolí dostatek,“ řekla svůj názor Jana Krejsová (ČSSD), která stejně jako její straničtí kolegové Jan Klimeš a František Stráský hlasovala proti prodeji pozemků. „Také jsem si myslel, že jde o cenné místo ve městě, ale to co tam je dnes také není příliš vhodné. A pokud nebude kruhová křižovatka tam, kde je dnes nakreslená, jde o pozemek bez příjezdu. Urbanistický pohled je vlastně na pár stromů a za nimi dvoupatrovou budovu garáží,“ vysvětloval Bohumil Ondřich (ČSSD), který byl i členem výběrové komise, s tím, že ani její stanovisko nebylo úplně jednoznačné. Garáže, které jsou v majetku státu, na místě zůstanou. „Několikrát jsme se pokoušeli získat je do našeho vlastnictví, nelze to,“ vysvětlil starosta Jan Bauer (ODS).

Obyvatelům Žižkovy ulice ale vadí hlavně to, že se budou dívat na střechu stavby.

Začnou v létě

Tesco by mělo cenu za pozemek uhradit do třiceti dnů po nabytí právní moci územního rozhodnutí a ke vkladu do katastru nemovitostí dojde až týden poté, kdy bude pravomocné stavební povolení. Tesco musí stavbu osm metrů vysoké budovy s rovnou střechou, v níž najde práce asi dvacet lidí, dokončit do tří let od podpisu. Pokud nesplní, může radnice od smlouvy odstoupit.

Tisková mluvčí Tesco Stores Jana Matoušková včera Deníku potvrdila, že Tesco se pustí do stavby příští rok v létě. „Samozřejmě záleží na tom, jak se povede sehnat potřebná povolení,“ řekla. Tesco by mělo otevřít do konce příštího roku.