V Prachaticích byla okradena starší žena, které však přispěchali na pomoc kolemjdoucí. Pachatel jí vytrhl kabelku, daleko s ní však nedoběhl. Na volání okradené rychle zareagovali lidé, kteří se v tu chvíli pochybovali ve zmíněné ulici.

Muži a ženy v pokročilém věku se sice podle policejních statistik nestávají nejčastější obětí trestného činu, ale i tak se na ně pachatelé trestných činů, vzhledem k jejich fyzické výkonnosti, zaměřují.

Špatný rádce

„Předností zralého věku jsou moudrost a dostatek zkušeností, ale nevýhodou se mohou stát zhoršený zrak, sluch, pohybliost a nedostatek fyzických sil. Dobrým spojencem je solidarita s jinými lidmi, špatným rádcem pak strach,“ říká policejní tisková mluvčí.

Senioři, ale nejen oni, by měli velkou pozornost věnovat své tašce, kabelce a nikdy nad nimi neztrácet kontrolu. „A to zvláště v obchodech, náklupních centrech, tržnicích dopravních prostředcích. Navrchu tašek by nikdy neměly zůstávat peněženky a doklady,“ varuje Radka Sovová.

Temná zákoutí

Mezi další bezpečnostní opatření pak patří vyhýbání se temným zákoutím a odlehlým uličkám s minimálním provozem, ostražitost v peněžních zařízeních či u bankovních automatů.

„Noste u sebe jen nezbytnou peněžní hotovost, neupozorňujte svým chováním na to, že u sebe máte peníze nebo cennosti. Při vstupu do domu zvyšte svou pozornost. Pokud je ve vaší bezprostřední blízkosti neznámý člověk, raději do domu nevstupujte. Cítíte–li se ohroženi, požádejte o pomoc jiné lidi. Pokud se vám zdá, že jde delší dobu někdo za vámi, zpomalte, nebo přejděte na druhý chodník. Přesvědčíte se, zda jsou vaše obavy oprávněné. Jestliže ano, hledejte pomoc u jiných lidí,“ pokračuje ve výčtu rad Radka Sovová.

Pokud se i tak stane člověk obětí trestného činu, je důležité, aby si pokud možno zapamatoval co nejvíce údajů o pachateli.

Důležité údaje

„Podstatné je znát pohlaví, věk a výšku pachatele. Pokud je to možné i účes, barvu vlasů, očí, fyzické zvláštnosti, chůze, oblečení a podobně,“ dodala Radka Sovová.