V současnosti už se podobná situace nemůže opakovat. „Celé to vzniklo v první vlně privatizace, kdy nebyla patřičná opora v legislativě a navíc se neprodávaly celé domy, ale pouze část bytů, takže v domě byli jak soukromí vlastníci, tak i byty v majetku města,“ vysvětlila starostka Martina Pospíšilová.

„V loňském roce zastupitelstvo schválilo, že po všech finančních kontrolách, které nám vyčíslí dluhy ze strany naší organizace Správy domů a bytů, novým vlastníkům bytů stanovené částky vrátíme. V pondělí jsme jednali s předsedy všech sdružení vlastníků jednotek, při němž jsme jim sdělili přesné částky, které nám vyčíslily provedené kontroly. Myslím si, že do příštího týdne by měla všechna sdružení mít veškeré peníze na svých účtech,“ ujistila starostka Pospíšilová.

Když se přechodem pod novou správu na tyto nesrovnalosti v účetnictví přišlo, byla odhadovaná částka kolem čtyř milionů korun, nakonec ale město bude doplatek do fondu oprav stát mnohem méně.

„Ta původně stanovená částka byla kalkulována na základě dlužné částky do fondu oprav za celé období, kdy Správa domů a bytů tyto příspěvky na účet za byty ve vlastnictví města nepoukazovala. Nebyly přitom ale zahrnuty investice do oprav domů, které město nechalo provést. Po přezkoumání všech vložených investic a nezaplacených příspěvků do fondu oprav se nakonec dospělo k částce 686 214 korun,“ vyčíslila konečnou částku starostka.