Společně prošli za ta léta životem, v němž se střídalo štěstí s neštěstím, podobně jako v pohádce, která v jejich případě stále trvá. Zatímco oslavu s celou rodinou mají manželé naplánovanou až na zítra, kdy se sejde u stolu v jejich domě v Husinci celá rodina, zástupci místního městského úřadu přišli manželům poblahopřát k jejich kamenné svatbě už ve čtvrtek odpoledne.

„Měli jsme svatbu stříbrnou, zlatou a diamantovou, a o tomhle výročí jsme ani nevěděli, jak se mu říká. Samozřejmě, v našem životě byly chvíle šťastnější i méně šťastné, ale jestliže se někdy na obzoru objevila nějaká mračna, tak se zase zvládla vybouřit,“ vzpomínal s úsměvem jednadevadesátiletý Vladimír Valíček, rodák z Vídně a bývalý farář Československé církve husitské, podle kterého jsou hlavním receptem na šťastné manželství láska, pokora a vzájemný respekt, ale také trpělivost.

I v tom se ostatně shodne se svou manželkou Marií, která v letošním roce oslaví devadesáté narozeniny. „Nikdy jsme si nežehrali na peníze, je ale pravda, že nazbyt jsme jich nikdy neměli. Nakonec jsem měla větší plat než manžel. Jako vyučená švadlena jsem přes zimu šila ženským, přes léto jsem pak pracovala jako zahradnice, což mi vydrželo celý život. Možná mi ta práce na čerstvém vzduchu nakonec prospěla,“ vyprávěla s úsměvem Marie Valíčková.

Manželé potom společně vzpomínali na život předtím, než se seznámili. Vladimír Valíček pak i na dobu, kdy byl za druhé světové války odveden na nucené práce do Rakouska, kde strávil několik let. Shodou okolností ho později na sklonku války zavál osud a pomoc přátel do Chluman, kde se seznámil se svou budoucí ženou, kterou si vzal po půlroční známosti. Ta tenkrát pracovala ve Vlachově Březí jako švadlena.

„Nevíme, jestli to byla láska na první pohled, ale asi ano. Každopádně nás spojovalo i mnoho věcí, které jsme měli společné. Oba jsme například chodili do kostela, což tenkrát bylo úplně běžné, ne jako dnes,“ vzpomínali manželé.

Po válce zafoukal další vítr, který manžele Valíčkovy zavál do Českých Budějovic, odkud se do Husince přestěhovali natrvalo až v době, kdy byli oba v důchodu, a kde slaví v těchto dnech svou úctyhodnou kamennou svatbu.