Zatím neví

Jen málokdo má nějaký přesný ucelený přehled o tom, co přesně se u danění mzdy změnilo. „Já osobně se v tom vlastně vůbec nevyznám. Poznám, když se zdraží jídlo nebo doprava, ale pochybuji, že se pořádně vyznám v daňových změnách na mé výplatní pásce. Zatím ani nevím, jestli budu mít více nebo méně peněz. Samozřejmě doufám v tu první možnost. A kdyby na mě někdo spustil s takzvanou superhrubou mzdou, je to pro mě zatím španělská vesnice. Na druhou stranu věřím, že mi to účetní vysvětlí,“ řekla Vendula Hladká z Prachatic.

Podobně jsou na tom i jiní lidé. „Na tohle se mě vůbec neptejte. Nerozumím tomu a nic k tomu neřeknu,“ řekl k dotazu, zda po daňové reformě bude mít více peněz na výplatní pásce Martin Vaněk.

Čísla mluví za vše

Změny se dotknou skoro každého. Od nového roku se místo progresivní sazby daně, 12 až 32 procent, nově zavádí rovná z příjmu fyzických osob, a to ve výši 15 procent pro rok 2008 a ve výši 12,5 procenta od roku 2009. „Díky zavedení rovné daně ztrácí smysl společné zdanění manželů,“ řekla mzdová účetní Miroslava Hesounová.

Superhrubá mzda

Další ze zásadních změn je zavedení takzvané superhrubé mzdy. „Nově se bude tedy daň počítat ze součtu hrubé mzdy zaměstnance plus pojistného na sociální a zdravotní pojištění, které je povinen hradit za zaměstnance zaměstnavatel. Dříve se počítala daň pouze z hrubé mzdy,“ vysvětlila Miroslava Hesounová. Laicky řečeno, daň se bude odvádět z hrubé mzdy zvýšené o pětatřicet procent.

Modelový příklad

Nejlepší je podívat se na výpočet čisté mzdy na konkrétních příkladech. Modelový zaměstnanec A bude pobírat mzdu 15 tisíc korun, zaměstnanec B mzdu ve výši čtyřicet tisíc korun.

A (plat 15000 Kč): Superhrubá mzda je 135 procent původního platu (26% sociální, 9% zdravotní pojištění), tedy 20 300 korun. Z této částky je odvedeno pojištění dohromady ve výši 7125 korun. Po uplatnění slevy na dani na poplatníka 2070 korun, se dostane částka 975 korun. Čistá mzda činí 12 150 korun. (15000 – 1875 – 975). V případě dvou dětí, na každé je sleva 890 korun, může být navíc uplatněn daňový bonus a čistá mzda bude činit 13 930 korun.

B (plat 40000 Kč): Superhrubá mzda je 54 tisíc korun. Čistá mzda po odečtech a slevě na poplatníka bude 28970 korun. Když bude mít zaměstnanec dvě děti, jeho čistá mzda vzroste na 30750 korun.

Výpočty říkají, že výhody ze superhrubé mzdy budou mít zejména zaměstnanci s dětmi.