Vedení Jihočeského kraje oznámilo, že se dohodlo se správou národního parku na otevření deseti nových přechodů. Jedná se například o Žďárecké jezírko, kudy by turisté přecházeli do Bavorska, či Schwarzenberský kanál sousedící s Rakouskem.

Zatím není jisté, kdy přesně by se mohlo deset nových míst otevřít. „Je důležité říci, že v druhé zóně národního parku jsou hranice prostupné kdekoli a kdykoli. Také je nutné dodat, že měsíc po vstupu do Schengenu toho turisté již hojně využívají. Těch míst, kde lze přejít hranici, je opravdu dostatek už nyní,“ vysvětlil Jan Konvička ze Správy NP a CHKO Šumava. Vymezený prostor II. zóny národního parku, kudy lze libovolně přecházet, je vyznačen na mapách Klubu českých turistů. Šumavské obce pak usilují například o prostupnost přes Modrý sloup, Javorní pilu, Roklanskou chalupu a další místa v klidové zóně.

Z toho, že by se mělo otevřít deset nových míst v první zóně národního parku, má radost například starostka Borových Lad Jana Hrazánková, která věří, že se nakonec podaří otevřít ještě více míst.

O celé záležitosti hovořil ihned po vstupu do schengenského prostoru také starosta Kvildy Václav Vostradovský. „Pokud se podaří Šumava tímto způsobem více zpřístupnit, bude to veliký přínos zejména pro turismus,“ hodnotil.

Právě ze zvýšení cestovního ruchu by měly profitovat některé šumavské obce, do kterých by více turistů přineslo také více peněz.