„Byli jsme požádáni, zda–li bychom na naší střelnici pro letošní rok tuto Velkou cenu uspořádali. Je to určitě velká výzva, protože ceny věnované do soutěže vždy přilákají dobré střelce a určitě máme za poslední roky v puškových vojenských disciplínách největší účast,“ uvedl hlavní rozhodčí soutěže Petr Voldán z pořadatelského SSAŠ – ZO střelnice Prachatice.

Střílelo se celkem šest disciplín, z toho tři z vojenských pušek rozdělených podle stáří, další byly lovecká disciplína z malorážní pušky, velkorážní pistole či revolver a jakási disciplína všestrannosti Malá odstřelovačka z malorážky. „Závodů v těchto disciplínách je sice po republice za rok více, ale ten dnešní je ten opravdu top, proto máme tak hojnou účast. V šesti disciplínách je více než sto startů. To se hned tak nevidí,“ uvedl P. Voldán.

Nejvíce soutěžících se představilo v soutěžích ve střelbě s vojenskými puškami a našly se zde opravdové skvosty mezi zbraněmi. „Vojenská puška je určitě nejsilnější kategorií a tradičně je rozdělena do tří soutěží podle let, kdy byly dané typy používány. Neznamená to však, že by ty nejnovější měly být také nejpřesnější. Byla by to polemika pouze na bázi teorie a jako vždy ve střelbě záleží především na umění závodníka samotného,“ potvrzuje staré střelecké pravidlo hlavní rozhodčí soutěže.

Pro laika asi nejzajímavější disciplínou je malá odstřelovačka, která v sobě zahrnuje několik různých soutěží. Dá se říci, taková disciplína pro všeuměly. „Abych pravdu řekl, byl jsem k těmto disciplínám dříve skeptický. Až když jsme je začali pořádat, pochopil jsem, že to není jen o tom, že se sejde parta chlapů a začnou bouchat. Vývojem se střelba zpřesňuje, terče jsou stále menší a ten, kdo nemá kvalitní vybavení, tak těžko uspěje. Odstřelovačka je sice disciplína o všestrannosti, ale střelcům situaci usnadňuje to, že mají zbraň opřenou na nožičkách,“ uvádí k této disciplíně P. Voldán a dodává: „Já osobně více oceňuji třeba loveckou disciplínu střelbu na bizona, kde se střílí vstoje bez opory. Celkově jsou disciplíny, u kterých se stojí, těmi nejtěžšími.“

Kvalitu soutěže po pětihodinovém maratonu ocenil i ředitel soutěže Yao Yuan z ODEON optics. „Vždy se rád do Prachatic vracím, je tady krásná střelnice a moc příjemní lidé. Dnešní závod byl výborný,“ ocenil sportovní i organizační kvalitu klání Yao Yuan a předal ceny nejlepším. Hlavní cenu sponzora, tedy součet závodů ve střelbě z vojenských pušek samonabíjecích, opakovacích a malé odstřelovačky, vyhrál Petr Kališ z Týna nad Vltavou.