Dvakrát během jednoho týdne museli strážci Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava čelit útokům návštěvníků parku.
„První incident se odehrál o prvním dubnovém víkendu, kdy byl napaden dobrovolný strážce psem při kontrole nepovoleně odstaveného automobilu na pěkenských mostech,“ řekl vedoucí územního pracoviště Stožec Luděk Švej〜da. Doplnil, že pes strážci překousl palec a šlo o otevřenou zlomeninu. Strážce se bude minimálně měsíc léčit. „Navíc muž, jehož pes zaútočil, z místa ujel. Případ jsme předali Policii ČR k prošetření,“ doplnil.
Jen o čtyři dny později čelil útoku další strážce. K tomu došlo na Soumarském mostě ve chvíli, kdy strážce vykonával dohled nad dodržováním zákazu splouvání. Na místo přijel automobil se třemi muži a lodí. Skupina pak chtěla nastoupit na vodu, a i přes viditelný zákaz a ústní sdělení, že Vltava je do konce dubna pro vodáky zcela zavřená, chtěli na řeku nastoupit. „Strážce jim v počínání bránil, a tak došlo k incidentu. Jeden z mužů dal strážci facku. Tento útok se fakticky rovná napadení veřejného činitele,“ zkonstatoval Luděk Švejda s tím, že muži si na místě asi uvědomili dosah svého počínání a místo i s lodí opustili.
Tiskový mluvčí Národního parku Šumava Radovan Holub toto přičítá hlavně celkové nervozitě mezi návštěvníky Národního parku Šumava, ke které pomohla i mediální bouřka okolo parku a také to, že část parku je uzavřena. „Navíc splouvání je v současné době nemožné z Borových Lad na Polku a možná se tak stane i ve vodácky oblíbeném úseku ze Soumarského mostu směrem na Lipenskou přehradu,“ konstatuje Radovan Holub současný stav. Limit pro splouvání je čtyřicet pět centimetrů vody a do budoucna park nepočítá s tím, že by se snižoval. Nedostatek vody zavinilo mimořádné sucho, to má na vině nedostatek vody v korytě a následně hrozí poškození dna. „Musím však říci, že většina návštěvníků se chová podle pravidel a není s nimi žádný problém,“ upřesnil Holub.
Národní park Šumava má rozlohu 69 hektarů a ty kontroluje osmadvacet strážců.