Pomalu a postupně a také s tím, že zástupci města, učitelů i rodičů budou společně připravovat novou koncepci školství ve dvanáctitisícovém městě. Sotva totiž zastupitelstvo města zahájilo jednání v tělocvičně školy v ulici Zlatá stezka, starosta Jan Bauer přišel s novým návrhem. Původní striktní sloučení škol Zlatá stezka a Národní bylo v tu chvíli pasé a řešit se bude časem. „Sešli jsme se snad se všemi zaiteresovanými nebo i těmi, kteří nemají ani s jednou základní školou žádný vztah. Faktem stále zůstává, že dětí je méně a tedy otázka naplnění jednotlivých škol. Školství je problém a řešíme ho nejen my, ale i ostatní města. Budeme však postupně vybírat z více variant,“ vysvětlil rodičům i žákům školy hned v úvodu Bauer a byl okamžitě odměněn obrovským potleskem i přesto, že se zastupitelé ještě ani nedostali k hlasování, jestli s návrhem radních vůbec souhlasí. Jeho slova však byla vysvobozující pro všechny a všichni zároveň zvedli ruce pro nový návrh. Hned poté, co se návrh stal skutečným usnesením zastupitelů města, se ale emoce, které ještě nestačily v tělocvičně „vybuchnout“, ztratily.
„Jsem ráda, že rozhodnutí bylo odloženo a budeme jednat společně, a kdyby mělo dojít k případnému sloučení, tak k tomu dojde nenásilnou formou a postupně. Rozhodnutí okamžitě a sloučení za pár týdnů není řešení,“ řekla hned po jednání zastupitelů předsedkyně školské rady na Základní škole Zlatá stezka Andrea Tajanovská. Podle ní je situaci třeba řešit postupně. „Je třeba najít více variant a zároveň jsme rádi, že radnice přijala možnosti, které jsme navrhli,“ upřesnila.
Základní škola tak přijde o jeden z pavilonů, aby se snížily náklady. V nejbližších dnech pak bude vyhlášeno výběrové řízení na novou ředitelku školy. „K termínům nemohu říci vůbec nic. Jediný je ten, že 1. září začíná nový školní rok,“ odpověděl na dotaz, kdy bude vyhlášen konkurz na ředitele školy, Bauer.
Když včera ve škole zaznělo, že zvítězil rozum, já říkám, že zvítězily city a emoce,“ uvedla včera jako reakci na rozhodnutí zastupitelů zatím neslučovat školy, ředitelka ZŠ v Národní ulici Hana Bolková.
Podle jejích slov byl rozumnější předchozí návrh, tedy sloučit školy a přesunout druhý stupeň do ZŠ v Národní ulici.
„Samozřejmě, že respektuji rozhodnutí zastupitelů, ale i my jsme zažili, co je úbytek žáků, petice rodičů, propouštění pedagogů. Mluví se o tom, jak byla zachráněna jedna základní škola, ale měli bychom mluvit o dvou školách. Rozhodnutí se nemělo týkat jen ZŠ Zlatá stezka, ale i nás. Budeme totiž na tomto rozhodnutí biti i my. Málo dětí znamená málo peněz pro školu například na pomůcky a další,“ upozornila Hana Bolková.
Situace se prý naplno ukáže ve chvíli, kdy dnešní druháčci až páťáci postoupí na druhý stupeň. „Situace v počtu žáků pak bude kritická,“ varuje ředitelka ZŠ v Národní ulici. Na druhou stranu je podle jejích slov hezké vidět, jak velkou podporu ZŠ Zlatá stezka z řad veřejnosti má. „Nyní se jí bude hodit, aby například podnikatelé ukázali, nakolik jsou schopni sponzorsky škole pomoci. Bude peníze potřebovat. Odpojení jednoho pavilonu totiž není dostačujícím řešením. Čas asi teprve skutečně prověří, zda toto rozhodnutí bylo pro budoucnost škol v Prachaticích to správné,“ dodala.
„Celá situace je nepříjemná. Hysterie, která na veřejnosti vznikla hlavně neznalostí jasných argumentů, vedla k neserióznosti a osobním útokům a poškodila mnohé vztahy. Nebylo jasně řečeno, že všechny kroky, které již v minulosti vedly k zachování existence tří škol ve městě, ale s úspornými opatřeními, nebyly přijaty nejen tehdejším vedením obou nevytížených škol, ale i rodiči (jako tehdejší členka rady města a školské komise jsem je navrhovala). K této variantě se nyní vracíme. Každé opatření musí být kompromisem a musí skloubit pedagogické hledisko s ekonomickým,“ odpověděla včera na otázku týkající se školství ve městě ředitelka ZŠ ve Vodňanské ulici Hana Weisová.
Svoji spokojenost neskrývá Jaroslava Urbánková, která ještě do konce června zůstává zástupkyní ředitelky ZŠ Zlatá stezka. „Určitě jsem spokojená, ale nyní nás čeká spousta práce, abychom splnili, co jsme navrhovali. Samozřejmě zatím nevíme, jak se bude naše snaha líbit novému vedení, tedy novému řediteli nebo ředitelce. Každopádně, to co jsme udělali, za co jsme bojovali, se nám povedlo. Jsem spokojená s tím, jak zastupitelé rozhodli,“ poznamenala včera.