V pořadí 21. ročník Slavností Zlaté stezky se nesl letos v duchu největšího panovnického rodu Rožmberků, a to hlavně v pátek. Do programu zařadili organizátoři letos hned tři moderátory. Osvědčenou profesionální dvojici spíkrů Miloše Kounka, který se stal průvodcem historií, a Filipa Jančíka, jenž zval na hlavní pódium na Velkém náměstí zábavu spíše současnější, doplnil další ostřílený moderátor Petr Mareš. Ten se na Velkém náměstí v pátek objevil, co by Petr Vok a nechal se svými kolegy provést časem současným. Na oplátku pak všem svěřil něco málo z historie rodu svého výjimečného.
Ale to už se po příjezdu karavany soumarů do Prachatic střídalo ve městě jedno vystoupení za druhým. Zatímco Štěpánčin park patřil všem, kteří mají rádi nejen dobré jídlo a pití, ale hlavně dobrou dechovku, areál Parkánu nabízel spíše okrajovější hudební žánry a zábavu pro nejmenší a své zázemí zde našli také soumaři. Parkán tak po celou dobu slavností rozhodně nezahálel a zcela jistě si na za poslední roky našel své zastánce.
Nejinak tomu bylo i na Velkém náměstí, kde hlavní pódium patřilo větším kapelám, oficialitám i hostům slavností, ať už to byly špičky české hudební scény kapely Čechomor v pátek a v sobotu Mňága a Žďorp, nebo letošní host slavností zpěvačka Helena Zeťová. Zkrátka nepřišli ani zástupci partnerských měst, a tak se zde střídali italští bubeníci a praporečníci s tanečnicemi ze Zvolena s dechovkou z Mauthausenu, či zcela netradičně komorní filharmonií italských přátel. Vše doplnili i účinkující zástupci z Prachatic, ať už to byla Beltina, Sax bend či Dechový orchestr Prachatice a svou trochou do mlýna přispěli tradičně i Fedrfechtýři a nově na návštěvníky slavností dýchla renesance i z vystoupení obřích ptáků, kteří do Prachatic přilétli z nedalekého zámku Kratochvíle. To vše doplněno o stánky s jídlem, pitím a řemeslnými výrobky a promítáním fotografií přímo z průběhu slavností viděných očima členů prachatického Fotoklubu f2:8 tvořilo letošní Slavnosti Zlaté stezky.