„Do konce zkušebního provozu nové kotelny na biomasu zbývá pár týdnů a dolaďujeme poslední regulace,“ informuje místostrosta města Vimperk Bohumil Petrášek. Podle jeho slov se zatím neobjevily žádné závažnější problémy. „Napojili jsme i sídliště K. Weise,“ poznamenal místostarosta.
Biomasy má město dost. „Pomohla nám lednová vichřice, na Šumavě toho padlo dost a štěpkou se nyní předzásobujeme,“ vysvětlil místostarosta.
Do tepelného hospodářství přitom investovalo město v poslední letech hodně peněz. „Část pokryla státní dotace. My jsme věděli, že trend centrálního vytápění bude v rozdělení zdrojů, v čistém provozu. Vyplatilo se nám hodně spolupracovat s ministerstem životního prostředí a s financemi nám pak pomohl přes rozpočtový výbor poslanecké sněmovny M. Kalousek. Důležité je, že město si pomohlo k modernímu zařízení a nebude mít problémy s ekologickými daněmi. Ekonomické propočty splátek úvěrů jdou řádově do deseti let,“ poznamenal předseda výboru pro rozvoj města Pavel Dvořák.
„Čeká nás ještě výměna trubek rozvodů a pak snad bude na patnáct až dvacet let pokoj. A něco přes dva tisíce domácností bude teď mít jistotu, že i při zvyšujících se cenách vstupů paliv nebude výsledná cena drasticky stoupat,“ říká místostarosta.
Město musí také řešit skládku tříděného odpadu v Pravětíně. „Dohodli jsme se, že spojíme rozšíření skládky odpadu s fermentační stanicí na zpracování bioodpadu. Ta by mohla být v areálu biokoteny a zpracované odpady bychom mohli pálit nebo i jinak zužitkovat,“ poznamenal Pavel Dvořák.
Podle slov místostarosty už město začalo jednat a uvidí, kam až dosáhne na evropské fondy. Peníze půjdou přes Městské služby.
„Každopádně to vše dost spěchá. Ale město si skládku rozhodně nechá pod sebou, o žádném prodeji nejednáme,“ doplnil místostarosta.
Do příštího zasedání zastupitelstva má vedení radnice připravit zastupitelům přehled rozdělaných grantů i záměrů do dalších období k projednání.