Důvody jsou podle učitelů zcela jasné. Nesouhlasí se záměrem vlády snižovat výdaje na školství či se snížením reálných platů ve školství. Dále se jim nelíbí, že budou chybět peníze na nákup učebnic a pomůcek a vzdělání dětí tak bude stát mnohem více peněz jejich rodiče.

„V tuto chvíli se ke stávce přihlásily v podstatě všechny velké školy na Prachaticku. Mohu jmenovat například i prachatické a vimperské gymnázium či základní školy ve Volarech a Netolicích a Prachaticích,“ potvrdil včera odpoledne Jan Novotný, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství, Oblastní rady Prachatice. Ten ještě dodal, že se mohou další školy ke stávce připojit, a zřejmě tomu tak i bude. Jak sdělila tisková mluvčí Jihočeského kraje Maria Ptáčková, školy se mohou hlásit až do dnešní desáté hodiny dopolední.

Mezi stávkujícími bude také Mateřská škola Prachatice. „Je jasné, že s tím někteří rodiče nebudou souhlasit. My se jim samozřejmě budeme snažit vše vysvětlit. Zatím však nemohu říci, jak budou reagovat. Máme pro ně připraven dopis, kde jsou důvody i cíle stávky,“ řekla ředitelka mateřské školy Marie Přibíková.

I cíle stávky jsou jasné. Navýšení rozpočtu pro školství o 3 miliardy korun, z toho 0,5 miliardy na učebnice či pomůcky a 2,5 miliardy na platy pracovníků ve školství.