„Tento počet samozřejmě ještě nemusí být konečný a mohou se připojit i další. Zda pojede někdo stávkovat přímo do Prahy, nevím, ale jsme připraveni účastníkům proplatit cestu,“ sdělil Jan Novotný, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství, Oblastní rady Prachatice.

Učitelé jasně vysvětlili, proč budou stávkovat (podrobně jsme informovali v pátečním vydání Deníku). Ve zkratce jde o to, že školství chybí peníze a učitelé požadují navýšení rozpočtu o tři miliardy korun. Z toho 2,5 miliardy na platy zaměstnanců.

Rodiče se zlobí

Samotné uzavření velké části škol či školek se však nelíbí mnoha rodičům. „Mně se nelíbí, že učitelé v podstatě využijí děti jako zbraň na získání peněz. Myslím, že se to mohlo řešit jinak,“ řekla Veronika Křížová. Předseda odborového svazu Jan Novotný je však názoru, že jedině toto řešení je dostatečně důrazné a veřejnost na něj bude reagovat.

„Ještě, že naše školka bude v provozu. Vůbec nevím, kdo by mi pohlídal syna. Podobně by na tom byly i mé kamarádky s dětmi,“ řekla Eva Havlová z Netolic, kde narozdíl od základní školy, kde podpořili stávku všichni, tak mateřská škola stávkovat nebude.

Všichni nestávkují

Stávkují hlavně největší školská zařízení na Prachaticku. Přesto se nepřipojili všichni, v provozu bude většina malotřídních základních škol. Dále se pak nepřipojí například ve Lhenicích či Čkyni, kde nebyl počet učitelů, kteří se chtěli zapojit aktivně, dost velký.

„Akci zastřešuje odborová organizace. Dostal jsem stanovisko, že většina zaměstnanců včetně pedagogů ji podporuje, ale jen čtyři kantoři se ji rozhodli podpořit aktivně. Na základě této zprávy jsem rozhodl, že nebude potřeba dělat jakékoli omezení provozu. Tuto akci respektuji. Je tu však mnoho dalších věcí, které by se měly řešit. Otázka nedostatku financí by se dala vyřešit rozhodnutím poslanecké sněmovny. Problém vidím v tom, že je ministerstvo školství příliš odtržené od samotných škol,“ řekl ředitel ZŠ Čkyně Stanislav Mauric. Jaký bude konečný počet stávkujících, se všichni dozví až přímo v den stávky 4. prosince. Zda se podaří získat požadované finance, teď nikdo neví.