Ředitelka školy Petra Prášková uvedla, že všichni zaměstnanci jsou solidární s nepedagogickými kolegy, kterých se snižování platů týká. Navíc ale upřesnila, že ani jí se nelíbí současný stav ve školství všeobecně. „Ačkoliv chápu, že můžeme rodičům našich dětí způsobit problém, je také pravda, že jediný den, na který jsme školu zavřeli, není až taková komplikace. Navíc mnohdy jsou například ředitelská volna větší komplikací než stávka, o které všichni vědí předem,“ vysvětlila Prášková.

Pozastavila se ale například také nad tím, že v současné chvíli ještě neví, jak budou vypadat platy ve školství po Novém roce. „A to je polovina prosince,“ kroutila hlavou a podivovala se nad tím, že se nepřipojily další základní školy na Prachaticku.

Stávka ve škole zkomplikovala život rodičům, jejichž děti navštěvují ktišskou školu. Maminka dvou chlapců ve věku deset a jedenáct let Lucie Tkáčová musela narychlo hledat hlídání pro své děti. „Doma jsem zůstat nemohla. Naštěstí vypomohla babička, ale vadí mi to, že si takhle zruší den vyučování a zavřou školu. Vůbec se mi takový postup nelíbí. Život mi to určitě zkomplikovalo,“ řekla včera Lucie Tkáčová.

Základní školu ve Ktiši navštěvuje osmnáct dětí. „Jde o malotřídku a děti tam chodí pouze do páté třídy, včetně,“ upřesnila vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu Městského úřadu v Prachaticích Růžena Štemberková. Mateřskou školu navštěvuje celodenně dvacet předškoláků. „Myslím, že pro jejich rodiče to byla největší komplikace. Už tak mají problém zajistit hlídání o všech prázdninách a třeba nemají babičku v dosahu,“ dodala Štemberková. Navíc záleží jen na domluvě mezi zaměstnavateli a rodiči dětí, které nemohly do školy.

Do stávky se zapojili také někteří zaměstnanci prachatického Katastrálního úřadu. Ten ale nebyl pro veřejnost mimo provoz. „Zapojilo se pouze právní oddělení našeho úřadu, tedy dvanáct lidí,“ odpověděl na dotaz Deníku ředitel úřadu Vladimír Lang. Jedním dechem dodal, že podatelna i kanceláře, kde je možné získat výpis z katastru nemovitostí, jsou otevřeny podle stanovených úředních hodin. Obyčejných lidí se proto stávka na katastrálním úřadu vůbec nedotkla a byli odbaveni jako v jinou středu. Na venkovních dveřích ale nebyli případní klienti upozorněni, až na dveřích právního oddělení byla přilepena samolepka: Stávka. Někteří zaměstnanci úřadu pak své sympatie se stávkou vyjádřili alespoň malou samolepkou stávka na oblečení. „Jak se změní platy zaměstnanců, zatím není jasné, vše se dozvíme v nejbližších dnech,“ doplnil Lang. Navíc dodal, že prachatický úřad snížil počet zaměstnanců o patnáct procent. Proto by snížení platů nemuselo být tak citelné. „Ke snížení počtu zaměstnanců jsme dospěli přirozeným odchodem do starobního důchodu. Za ně jsme již nepřibrali nové posily,“ vysvětlil Lang, jak docílil snížení počtu lidí.