Problém nastal už na Nový rok, kdy se Prachatičtí tradičně scházejí pod rozhlednou, aby zdravě vstoupili do dalšího roku.

„Nový majitel chaty ji uzavřel a vypadá to, že jde o dlouhodobou záležitost. Lidé, kteří na vrchol vyjdou, si nemají kde dát ani čaj. Navíc tam potřebujeme prostor na prodej vstupenek na rozhlednu, která je naším majetkem,“ zkonstatoval při předkládání možností starosta města Martin Malý (ODS).

Doplnil, že město nehodlá koupit objekt chaty, ale pouze stánek s občerstvením a kabelovou přípojku na elektřinu. Plus zřídit majiteli věcné břemeno na přípojku. „Ale ani občerstvení nechceme provozovat. Jeho provoz budeme řešit o něco později prostřednictvím výběrového řízení na provozovatele,“ dodal Malý.

Jeho názor podpořili zastupitelé napříč politickým spektrem. „Ono nám ani nic jiného nezbývá. A hlavně, i vstupné na rozhlednu je na hranici anarchie. S tím také musíme něco udělat,“ přidal se do debaty Jan Klimeš (ČSSD).

Koupit stánek pro občerstvení i ostatní zařízení chce město od současného majitele, tedy společnosti Libin Oase, za čtyřicet dva tisíce korun. Alespoň tak to odsouhlasili zastupitelé. „K tomu zaplatíme za zřízení práva věcného břemene vedení kabelové přípojky po jeho pozemcích,“ upřesnil Martin Malý.
Zhruba do dvou měsíců by se tak mohlo město stát majitelem stánku. Pravděpodobně už letošní turistická sezona se zdá být zachráněna.