Zhruba patnáct členů, mezi nimiž se nachází i několik dětí, kombinuje sport s péčí o zvířata, a to trochu většího vzrůstu.
Členy totiž spojuje láska ke zvířatům, u kterých se tak často opakuje, že je z jejich hřbetu ten nejkrásnější pohled, což nikdo, kdo má zkušenosti s koňmi, nezapomene nikdy připomenout.
Podle slov jedné z členek Jaroslavy Honsové vede k výsledku, kdy jsou už koně schopní vyjet na projížďku, ale delší cesta. „U mladých koní je nutná příprava, která stojí především na důvěře. Učit se tak musejí nejen koně, ale samozřejmě i my lidé. Společně tak přistupujeme k aktivitám, na které si koně zvykají. Postupná příprava zahrnuje čištění celého těla, chození na vodítku nebo do stříkacího boxu. Poté se už přidává i uzda a sedlo,“ vyprávěla s tím, že při všech těchto postupech se koně zároveň učí i povelům.
Čtyřnozí krasavci, kteří jsou ve stáji Rohan, kde se členové scházejí, ustájeni, mají vedle péče jejich majitelů péči i stálých pracovnic. „Každý den se starají o jejich pohodlí, jehož součástí je nejen prohlídka, ale také úprava podestýlky. Koně, které jsou u nás ustájeni se také každý den dostávají na čerstvý vzduch do výběhu,“ prozradila denní chod Jaroslava Honsová, která upřesňuje, že jde o sportovní jízdárnu a chovnou stáj.
Pravidelný je tedy samozřejmě i výcvik. „A k tomu je nutný zkušený jezdec a nebo člověk, který už má dlouhodobé zkušenosti. Kromě mladých koní, se kterými trénujeme parkury, máme i koně starší. Ty k nám jejich majitelé umístí po dostihové kariéře, aby se zklidnili a mohli se nabídnout k prodeji jako koně pro tzv. hobby jezdce. I přes to, že naše stáj tedy nefunguje pro turisty, nemohu říct, že bychom měli problémové koně. Jsou pouze zvyklí na naši přítomnost a péči,“ zdůvodnila.
Jako sportovně založený klub pořádá stáj Rohan i veřejné soutěže pro jezdce v okolí. Ty jsou známy pod názvem Jezdecké dny v Netolicích. A jak prozradila Jaroslava Honsová, mnohdy se v tento den uskuteční až osmdesát startů. „Docela pravidelně totiž přijede kolem třiceti až čtyřiceti jezdců, pro které je připravený parkurový závod. Zrovna jeden takový den připravujeme i na devatenáctého září letošního roku,“ pozvala.
Součástí stáje Rohan je i dětský ponny klub. „Většinu poníků zakoupili rodiče dětem právě z toho důvodu, aby se na koních děti mohly učit už od nejútlejšího věku. A i v této kategorii se jezdí závody. Právě nedávno si naše malá členka z mistrovství republiky v drezůře dětí na ponny dovezla šesté místo. Kuriozní je ale na tom to, že vlastní poníka obyčejného a srovnávala se s dětmi, které je měly na trochu jiné finanční úrovni. Proto je to tak skvělý výsledek, který jen dokazuje, že nezáleží na drahém koni, ale především na přístupu lidí k nim,“ s přesvědčením řekla Jaroslava Honsová.
Mnohdy si tak všichni členové zpestří den i společnou vyjížďkou po okolí. „Je to asi ten nejlepší způsob, jak si odpočinout od práce, do které musíme všichni chodit, a jako bonus si k tomu ještě zasportujeme a shlédneme krásnou krajinu. Když ale sedíte na koni a vyjedete si po lese, má to ještě jednu ohromnou výhodu. Zrovna v tomto období rostou bedly a jiné houby, které jsou často schované v trávě a těžko se houbařům hledají. To nás ale ze sedla rozhodně netrápí. My si je totiž na naší vyjížďce vyhlédneme z výšky a poté se už jen na konkrétní místa vydáme pěšky s košíkem,“ s úsměvem doplnila členka Jaroslava Honsová.
Stáj Rohan
Oddíl vznikl v roce 1996 a kromě několika dětí, které navštěvují dětský ponny klub, ho tvoří převážně ženy. Současný objekt na Petrově Dvoře, v němž se členové scházejí, využívají zhruba pět let. Jsou zde jak koně chovné, tak koně soukromých majitelů.