Dnes odpovídá manželka vimperského básníka a učitelka ZUŠ ve Vimperku Helena Szpuková.

Žijete v manželství s jedním z našich předních básníků. Co vám společný život s Romanem dal a co si naopak vzal? Je něco, kromě vašich dětí, co byste bez něho nenašla a naopak neztratila?


Život s Romanem mne obohatil o jeho osobité vnímání světa, umění obléci do slov těžko zachytitelné pocity a prožitky, schopnost vidět krásu i ve všedních maličkostech.
Na druhou stranu jeho tvůrčí činnost s sebou přináší problémy orientovat se v praktických záležitostech. V tom je život s ním obtížnější.

Vzhledem k dnešním zvyklostem máte hodně dětí. Obdivuji vás, jak to zvládáte. Vaše děti jsou šikovné, nadané, chytré a dobře vychované. Je těžké je všechny zvládnout a stačíte se jim všem věnovat?
I když dávám dětem většinu svého volného času, věnovat se každému zvlášť nelze vždy

zvládnout. Ale myslím si, že člověk nejvíce vychovává tím, kým je, svým příkladem. Také skutečnost, že se sourozenci vzájemně sdílejí, pomáhají si, řeší konflikty, vede k jejich osobnostnímu růstu.

Určitě toho na vás bylo i je často hodně. Jak si myslíte, že by se mohlo pomoci maminkám s tolika dětmi. V jaké oblasti by podle vás potřebovaly pomoci nejvíce?
Maminkám s mnoha dětmi by pomohl větší respekt společnosti. V dnešním světě se cení dravost, kariéra, honba za ziskem, ale málokdo ocení, že matky vychovávají budoucí generace.
Velkou pomocí by pro ně bylo, kdyby měly možnost pracovat na zkrácený úvazek, aby se mohly věnovat dětem. Je těžké takovou práci najít. Tato možnost je v jiných rozvinutých státech běžná.

Je něco, co vám v našem městě chybí? Jestli ano, mohla byste říci co a jaké oblasti se takové nedostatky týkají, ať už obchodů, lékařské péče, umění, služeb nebo čehokoli jiného?
Problémem je nedostatek míst ve školce. V současné době nelze vyhovět všem maminkám, které chtějí děti umístit. Také bych uvítala více sportovních zařízení pro mladé, plavecký stadion, skatepark atd.

Příští úterý bude na otázky Heleny Szpukové z Vimperka odpovídat P. Michal Pulec.