Dnes v rubrice Štafeta na otázky Ladislava Přívozníka odpovídá podnikatel Roman Kahuda z Prachatic.


Jak vnímáte jako obchodník pokračující finanční krizi?

Finanční krize se nás příliš nedotkla. Co se týče tržeb, je pro nás spíše problémem nedostatek zboží ve velkoobchodních skladech. Tudíž musím podstatně více času věnovat shánění zboží. To jde na úkor mé přítomnosti v obchodě.

Jakým způsobem může pomoci radnice města a čím vám naopak nejvíce ztrpčuje život?

Radnice s námi spolupracovala pouze při revitalizaci pivovaru, kde měla své vlastní zájmy. Od té doby je naše spolupráce nulová.

Dáváte si novoroční předsevzetí a jaká jsou?

Novoroční předsevzetí si nedávám. Každý následující rok beru takový, jaký přijde.

Sám jste pracoval v zahraničí. Jak byste srovnal práci tam, u nás a soukromé podnikání?

Moje zkušenost s prací v zahraničí je taková, že všechno je zde přesně nalajnované podle určité šablony a není zvykem cokoliv měnit. Naproti tomu lidé v Čechách jsou podstatně kreativnější, ale na druhou stranu si neustále na něco stěžují. Ačkoliv mi soukromé podnikání přináší mnoho starostí navíc, mohu být svým pánem.

Nabízíte a radíte svým zákazníkům při výběru snad všech sportovních potřeb, jakému sportu dáváte přednost vy sám?

V zimě je mojí jedničkou lyžování, i když v posledních letech mi na něj nezbývá tolik času, kolik bych chtěl. Dále pak rád hraji lední hokej. V létě cyklistika, rybaření. Celoročně pravidelný páteční fotbálek starých pánů.

Kam nejraději jezdíte lyžovat a proč? Srovnejte lyžaře na českých kopcích a v zahraničí!

Nejraději jezdím lyžovat do Itálie, která mi vyhovuje jak po stránce svahů, tak i co se týče mentality lidí. Myslím si, že lyžaři na našich domácích svazích jsou k sobě oproti jiným zemím značně netolerantní a zbytečně riskují bez zjevného důvodu.


Příští úterý 4. ledna bude na otázky Romana Kahudy odpovídat podnikatel Petr Koritenský.

Roman Kahuda:
Narodil se v roce 1969 v Prachaticích. Je ženatý s manželkou
Monikou, se kterou má dvě dcery: Moniku (14) a Dominiku (9). Vystudoval Průmyslovou školu ve Volyni, obor TZB. Podnikání se věnuje od roku 1994 Mezi jeho koníčky patří lyže, fotbal, hokej, cyklistika.