Dětství každého z nás mělo vliv na další formování života. Jaký vzor, příklad nebo ponaučení jste si odnesl právě Vy?
Odnesl jsem si do života to, že se na všem musí tvrdě pracovat.

Považujete se za úspěšného podnikatele?
Nevím, jestli jsem úspěšný, ale podnikám bez dluhů a čestně.

Existuje nějaký tajný recept, který můžete doporučit začátečníkům či pokročilým v oblasti podnikání, jak se stát úspěšným?
Doporučil bych hlavně pracovitost a žít s nohama na zemi, zkrátka nezačínat podnikání tím, že si nakoupí drahá auta, jako to občas začíná. Musím říci, že bych s podnikáním vlastně ani nezačal, kdyby se nerozpadla firma, u které jsem dlouhá léta pracoval. Mě k podnikání donutily okolnosti a myslím si, že každý druhý, kdyby ho hodili do vody, by se musel naučit plavat.

Jaké podmínky má v současné době malý či střední podnikatel?
Pokud tím myslíte, že vám někdo pomůže, tak absolutně žádné. O všechno se musíte postarat sami, od zajištění zakázek, přes zaplacení zaměstnanců, daní, které neovlivníme. Je to prostě každodenní práce.

Za jakých podmínek byste si právě Vy přál podnikat?
Přál bych si, aby mne už nechali být (smích).

Jaký je váš názor na současnou finanční krizi v našem státě. Myslíte si, že se časem tato situace zlepší, nebo se náš státní dluh bude prohlubovat? Popřípadě jaká instituce, či jaká skupina lidí v naší společnosti má na tento dluh vliv?
Myslím si, že se to s krizí u nás a s dluhy trochu přehání, ale fakt je, že by se mělo lépe hospodařit, hlavně ve státní sféře. Nikdo nemá limity, na úřadech je zbytečně plno lidí, které musíme zaplatit všichni. Takže jestli někde začít šetřit, tak ve veřejných financích. Pak by bylo třeba zpřísnit výběr daní a přestat vyplácet podpory v nezaměstnanosti těm, kteří nechtějí pracovat.
Stačí se jít podívat do města, všude je nepořádek a plno nezaměstnaných dostává podporu. Proč nemohou pracovat alespoň na úklidu? Ukázat snahu, a pak bych jim dal podporu. Zatím je mezi nezaměstnanými spousta těch, kteří pracovat nechtějí a všichni ostatní, kteří poctivě pracují, je podporují.
A pokud jde o finanční krizi, ta teprve začíná a může trvat i nadále.

Co si myslíte o podnikání jako výdělečné činnosti v příštích letech? Bude podnikatelů přibývat, nebo spíše ubývat? Co byste přál mladým podnikatelům do budoucna?
Podnikání v současných podmínkách, pokud ho chcete dělat poctivě, určitě až tak výdělečná činnost není, je to spíš o tom, aby člověk přežil nebo žil alespoň trochu normálně. Je to hodně o štěstí a hlavně o tvrdé práci a přesvědčení lidí, aby za vámi dokázali jít a pracovali pro firmu. A jestli budou podnikatelé přibývat nebo ubývat? Spíše jich přibude v hernách a podobných podnicích, kde se dají rychle vydělat peníze bez větších investic. A moje přání, nejen pro mladé podnikatele, je, aby všichni měli dost peněz, protože pak se dá i podnikat.

Příští úterý bude na otázky prachatického podnikatele Josefa Kovačika odpovídat ředitel hospicu Robert Huneš.