„Měli jsme v pátek ve Vimperku jednání sněmu starostů. Řediteli Správy NP a CHKO Šumava Františku Krejčímu, kterého jsme zhruba v polovině na jednání přizvali, jsme naše stanovisko předložili. I podle něho je námi navržené řešení jediné možné, aby mohl být návštěvní řád, který jsme měli projednávat v pátek, schválen, a návštěvníci tak mohli do národního parku,“ uvedla dále starostka Lelková.
Naznačila přitom, že komplikace jsou v tuto chvíli výhradně na straně některých členů vědecké sekce rady. „Je nemyslitelné, aby nás neustále někdo tlačil ke kompromisním dohodám. Když nakonec ustoupíme, znovu se někdo postará, že jsme tlačeni k dalším ústupkům. Proto jsme řekli dost a dál už ustupovat nebudeme,“ vyjádřila se kriticky stožecká starostka na adresu členů vědecké sekce. Podle jejích slov se už problém netýká jen pravidel pro splouvání Teplé Vltavy, ale už i některých stezek. „Některé jsou zbytečně uzavřeny pro přístup návštěvníků až do poloviny července, když u nás jsou letní prázdniny již od 1. července. Na některých byla změna režimu po dohodě se správou parku připravena do podkladů pro nový návštěvní řád. Pochopitelně je nám jasné, že u některých, které se nacházejí na státní hranici, není možné pustit české turisty v době, kdy z bavorské strany je povolen vstup až od 15. července,“ dodala Zdeňka Lelková s tím, že má-li být Národní park Šumava uznáván i ze strany regionu, musí se tak začít i chovat.
Podle ní existuje velká šance, aby nový návštěvní řád začal skutečně od prvního května platit. „Pokud ale pan ředitel dodrží to, na čem jsme se v pátek dohodli,“ upozornila Lelková. Eventualitu, že by v případě konfliktů kolem návštěvního řádu při jednání rady byla schopna přehlasovat regionální sekce tu vědeckou, nechce stožecká starostka spekulovat.
„Myslím si, že to není o nějakém přehlasování, jde o to, aby zvítězil zdravý rozum. Asi bychom to dokázali, ale proč. Nejhorší je, že ten vyhraněný názor nemá celá vědecká sekce, ale jen určitá skupinka lidí, která si už dlouhodobě prosazuje pouze tvrdé ochranářské názory,“ uzavřela starostka Stožce Zdeňka Lelková