Sůl nad zlato

„Materiálů pro ten film mají naši němečtí přátelé hodně, chyběly jim ale právě záběry z interiérů, které by zachycovaly to, jak handlíři sůl kupují, a jak se po namáhavé cestě posilňují a baví v krčmě,“ vysvětlovala hlavní důvod návštěvy vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu Městského úřadu v Prachaticích Růžena Štemberková s tím, že kromě natáčení se domlouvaly podrobnosti trasy a také způsob financování celé akce.

Město Prachatice totiž dostalo na příští slavnosti grant, ze kterého se zaplatí kostýmy a ubytování pro soumary, stejně jako to nejcennější, co se po Zlaté Stezce do Čech vozilo. Sůl bude tentokrát přepravovaná stejně jako ve středověku v prosticích, speciálních nádobách.

Rozhodnou radní

Zatímco trasa a zastávky na ní jsou již naplánovány, program prachatických Slavností Zlaté Stezky zůstává tajemstvím. „Mohu prozradit jen to, že bychom chtěli dát slavnostem úplně jiný kabát, než jaký měly v celé dvacetileté historii. Náš plán ale bude Rada města projednávat až sedmého prosince, do té doby se nedá o ničem spekulovat,“ uvedla Růžena Štemberková.

Prozradila dále jen to, že v současné době je v plném proudu vymýšlení nového image prospektu prachatické větve Zlaté Stezky a loga, které bude puncem příštího ročníku slavností a také to, že od sedmnáctého dubna příštího roku bude na kabelové televizi spuštěna slavnostní upoutávka, která bude na slavnosti zvát. V ten samý den bude prachatické náměstí patřit středověkým svatbám, na které je pozvána skupina Tercie ze severních Čech.

Zatím není jasné, zda budou moci prachatičtí diváci shlédnout dokumentární film, jehož scény se ve středu natáčely v Grainetu. „Rozhodně se o to pokusíme, film ale bude samozřejmě v německém jazyce a bylo by nutné opatřit ho alespoň českými titulky. Zatím jsme ale tímto směrem nic nepromýšleli, ani to nejde dříve, než bude film hotový,“ pokračovala Štemberková.
Jediné co v současné době filmu chybí, jsou zimní záběry. Putování soumarů se totiž za dvacet let novodobé historie koná vždy v letních měsících, z historických pramenů je ale jasné, že ve skutečnosti se sůl do Čech vozila hlavně v zimních měsících. „Filmový štáb ale už čeká jen na sníh, pro natáčení v zimní krajině je ale již vše připraveno. Kromě Pasova a údolí Mechového potoka, kterým historická Zlatá Stezka vedla se bude v zimě natáčet také příjezd soumarů do Prachatic a jejich průchod Píseckou bránou,“ uzavřela Štemberková.

Loučilo se zpěvem

Středečního natáčení filmu spojené s organizováním trasy soumarů se zúčastnilo šest soumarů z Prachatic a zhruba čtyři desítky z Grainetu a okolí. Ti se na slavnosti pečlivě připravují a s blížícím se datem schůzují každý měsíc. „Naše výprava se vždycky skládá z členů, kteří mají právě čas, podle žádného speciálního klíče vybíráni nejsme. Je to hodně časově náročné, ale je krásné, že takové mezinárodní přátelství funguje,“ uvedl jeden ze středečních herců, ředitel prachatického gymnázia a zastupitel města Alexandr Zikmund.
Že taková setkání nejsou jen formalitou, ale opravdovým přátelstvím, bylo jasné po ukončení natáčení, kdy přišla na řadu harmonika a zpěv.

Radek Štěpánek