Zpět domů ke svému postiženému dítěti se vrací čtyřiadvacetiletá Lucie B., která byla stíhána z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů. Spolu se svou matkou Marií L. stanuly před prachatickým okresním soudem.
Obě ženy byly od června letošního roku ve vyšetřovací vazbě, když v bytě Pavla B. v Lázeňské ulici našla policie sto sedmdesát pět sáčků s pervitinem.
Už od začátku jednání svalovaly ženy vinu jedna na druhou, žádná z nich nepřiznala, že by s pervitinem měla cokoli společného. „V mém věku a drogy?“ snažila se zbavit viny Maria L., která za svojí dcerou přijela do Prachatic na návštěvu společně se svým druhem, který je zároveň i otcem Lucie.

Na bolest nohou

Právě proti Lucii svědčila výpověď Naděždy B., která uvedla, že jí v dubnu poskytla deset a v červnu pak patnáct sáčků s pervitinem. „Ten byl ale pouze pro moji potřebu. Mám bolavé nohy, léky od lékaře mi nepomáhají,“ vypovídala před soudcem Robertem Pekárkem. Ten upozornil na to, že ve své výpovědi na policii řekla, že jí Lucie B. poskytla drogy a zároveň jí řekla, že kdyby nějaké prodala, ať jí peníze dá. „Tehdy jsem nevěděla, co povídám. Byla jsem vyplašená. Šňupala jsem pervitin při bolesti. Těch patnáct dávek mi policie vzala, spotřebovala jsem jen malinko ráno. Kde pervitin Lucie sehnala, nevím,“ tvrdila Naděžda B. Ta zároveň jako jediná u soudu vypovídala, ostatní svědci se odvolali na své předchozí výpovědi na policii. Každý ze svědků, který předstoupil před soudce, pak uváděl příbuzenský vztah s oběma obviněnými.
„Já jsem jí žádný pervitin nedala. A jak je možné, že když říká, že dala, že na ničem nebyly otisky,“ reagovala obviněná. Podle Naděždy B. byly pytlíčky s drogou zabaleny v toaletním papíře, a tak žádné otisky obviněné nikde nebyly.

Hádka s mužem

„Nemám s drogami nic společného. V bytě Pavla B. jsem přespala, když mě manžel vyhodil z bytu. Svěřila jsem se mu, že matka po mě chce, abych prodávala pervitin. Přišla jsem k Pavlovi, dívali jsme se na televizi, já šla spát a ráno mě vzbudila policie. Matce jsem řekla, že s drogami nechci mít nic společného. Nevěděla jsem ale, že matka prodává pervitin. Jen jsem jednou viděla, jak jí Naděžda dává tisíc korun, ale za co, jsem se neptala,“ popisovala Lucie B.

Na otázku, zda něco romsky křičela při zatýkání, tvrdila, že ne. To ale nepotvrdil další ze svědků, Pavel B., který potvrdil, že při zatýkání na něho Lucie romsky křičela, že v lednici je droga. O droze v lednici pak Lucie věděla prý od matky.
Maria Lakatošová po celou dobu jednání trvala na své nevině. „Nevím, odkud vzala drogy a co s nimi chtěla dělat. Pervitin můj není, ani nevím, co to je,“ vypověděla do policejního protokolu. Podle jejích slov pak s dcerou neměly dobrý vztah. Její výpověď se ovšem neshodovala s výpovědí Martina B., který tvrdil, že po něm Mária chtěla pomáhat při sáčkování drogy a Ladislava B., který za úplatu tisíc korun drogy s Marií sáčkoval, protože prý potřeboval peníze pro dítě. Obě tyto výpovědi okomentovala obviněná slovy, že se nezakládají na pravdě.
Obě ženy pak požádaly o ukončení vazby. Jedna z důvodu péče o nemocné dítě, druhá pak poukazovala na svůj zdravotní stav.

Pět let v podmínce

Lucie B. byla soudem uznána vinnou a odsouzena ke dvěma letům vězení s podmínečným odkladem na pět let, tedy nejvyšší možnou podmínkou. Maria L. pak byla uznána vinnou a odsouzena k osmnácti měsícům ve věznici s dozorem nepodmíněně, neboť v době spáchání trestného činu byla v podmínce za porušování osobní svobody.
„Čekal jsem, že to dopadne obráceně,“ řekl po soudu Václav Bihary.

Romové se nezlobí

Nový romský vajda Karel Bihary pak pro Deník řekl, že Lucii přijmou zpět do rodiny, neboť je jeho snachou. „Nic jí vyčítat nebudeme, jsme rádi, že se k nám vrací,“ řekl a poukázal na fakt, že jejich vnouče potřebuje péči matky. Lucie se vzdala práva odvolání, Maria L. si pak nechala lhůtu na rozmyšlenou.