„Tohle nejsou klasické vandalské útoky, ten, kdo to dělá, nenávidí přímo sochu. Když jsme ji v srpnu po opravě znovu dali na místo, postavili jsme kolem ní plůtek. Z toho vandal vytrhl tyčku a tou do sochy mlátil. Urazil jí tentokrát ruce, v předchozích dvou případech dokonce hlavu,“ popisuje útoky starosta Dubu Antonín Řádek.

"V loňském roce byla památka restaurována Jiřím Stejskalem díky místnímu občanskému sdružení a v srpnu 2008 byla znovuvysvěcena farářem Jiřím Kalašem. Po devíti měsících je socha poškozena,má uražené ruce a paže nesou otisky vandalského útoku. Poškození vyšetřuje Policie ČR, škoda dosud nebyla vyčíslena, v pátek by ji měl stanovit restaurátor. Událost zarmoutila většinu obyvatel městyse Dub, rozčarování je o to větší, že další z místních kulturních památek - plastika sv. Jana Nepomuckého byla díky podpoře Nadace VIA, Farnosti Vlachovo Březí a Městyse Dub svěřena k restaurování Jindřichu Kovaříkovi. Dočasně tak existovala naděje, že o letošní pouti v Dubu budou oba „místní svatí“ v pořádku," říká Kateřina Kulhánková z občanského sdružení Dupy Dub.

Podle starosty už mají v obci strach, zda se podobný útok nebude opakovat i v případě sv. Jana Nepomuckého. "Zatím to ale vypadá, že nenávist je nasměrovaná přímo na sochu Panny Marie. Už jsme, jen co já pamatuji, do oprav dali sedmdesát tisíc korun. Z čeho zaplatíme další opravy, to si teď nedokáži představit. Tohle nemůže dělat normální vandal, tohle už je opravdu o cíleném útoku," doplnil starosta Řádek.