Jedním dechem doplnil, že z původních deseti centimetrů sněhu, které ležely v okolí Kvildy před víkendem, bylo v úterý ráno centimetrů pětašedesát. „Musím však říci, že sníh zatím stíháme odklízet a všechny příjezdové komunikace jsou sjízdné. Zatím jsme nezaregistrovali jediný problém, i rohlíky jsou v obchodě čerstvé,“ upřesnil Václav Vostradovský s tím, že rolba na úpravu běžeckých stop je v terénu a na víkend bude pro běžkaře připraveno přes pětadvacet kilometrů tras.
Od pondělí do středečního dopoledne napadlo ve Vimperku dvacet až pětadvacet centimetrů nového sněhu. Ten už začínají pracovníci městských služeb vyvážet na odstavné parkoviště kamionů proti vjezdu na největší vimperské sídliště. „Lidi jsou v terénu od tří ráno do jedenácti večer. Venku máme veškerou techniku, dva traktory každé dvě hodiny projíždějí hlavní trasy ve městě, jezdí i menší technika na odklízení sněhu z chodníků a zbytek je na ruční odklízení,“ popsal situaci ve Vimperku jednatel Městských služeb Jan Král. Podle jeho slov se v posledním měsíci značně ztenčily zásoby posypové soli. „Se solením jsme museli přestat nejen kvůli jejímu množství, ale hlavně kvůli tomu, že v momentálních podmínkách už nezabírá. Prosolený sníh neodtává, ale zůstává ležet ve vyšší rozbředlé vrstvě. Proto jsme teď se solením přestali a sníh z komunikací pouze shrnujeme,“ vysvětlil Král.
Prioritní pro odklízení sněhové nadílky jsou hlavní tahy. „K těm patří především vjezd a výjezd ze Sojčáku, chodníky ke školám a zdravotnickým zařízením a také chodník od Penny marketu až k Rohde Schwarz, kde se snažíme odklidit sníh kolem páté ráno, aby lidi, co tam chodí do práce, neměli větší problémy,“ dodal jednatel Městských služeb.
Na celém úseku je pouze jediná komplikace na novém chodníku kolem vlakového nádraží, který má v jednom místě zúžený profil. „Multikára musí v tom místě zvednout radlici a pak je třeba asi metrový kousek odházet ručně. S ohledem na počasí, kdy pořád hustě sněží a podle předpovědí by mělo i v dalších dnech, udržujeme teď hlavní tahy jako prioritní. Do postranních ulic se proto momentálně nedostaneme. Sice jsme začali sníh odklízet i tam, ale museli jsme přestat a techniku přesunout na kritičtější místa,“ vysvětlil Jan Král s tím, že opět nastal věčný boj s lidmi, kteří jsou z přívalu sněhu ve stresu a na pracovníky Městských služeb se zlobí, že jim nahrnou sníh ze silnice na odklizený chodník. „S tím nemůžeme nic dělat, chápu, že je to nepříjemné a že si lidi vylévají zlost na naše pracovníky, ale musíme sníh odklidit a v takovéhle situaci to jinak nejde. Není možné u každého vjezdu zvednout radlici a pak ji zase spustit, to bychom město neuklidili nikdy,“ zdůvodnil Jan Král.

JANA VANDLÍČKOVÁ
MIROSLAV FUCHS