Sněžení do nižších poloh okresu přijde o dva dny později. Maximálně ve středu by mělo začít sněžit úplně všude. „Sníh se navíc udrží, protože teploty klesnou pod bod mrazu,“ předpokládá Rolčík. Ujistil, že v horských oblastech Kvildy a Modravy, kde jsou jsou nejchladnější místa na Šumavě, klesne teplota až k mínus dvaceti stupňům.

I přesto, že by měla být mlha, bude sobota asi posledním dnem bez sněhové pokrývky. Včera ráno se teploty ve Volarech pohybovaly jeden a půl stupně nad nulou. „Výjimečně ale nebyla mlha, jako tomu bylo posledních několik dnů,“ upřesnil včerejší počasí Rolčík.

Statistiky amatérského meteorologa ale říkají, že počasí má značné výkyvy. „Hodnotil jsem 17. listopad. Například v loňském roce bylo patnáct nad nulou a počasí bylo příjemné,“ ohlédl se Rolčík o rok zpátky. Jenže například v roce 2007 byla 17. listopadu ve Volarech zima a v noci teploměry ukazovaly na mínus deset stupňů a pětadvacet centimetrů sněhu. „Počasí se prostě odhadnout nedá a je vidět, jak se teploty každý rok střídají. Letos bylo také příjemné teplo,“ vysvětlil Rolčík.

Ajaká že bude letošní zima? To meteorologové odhadnout neumějí. I když si prý myslí, že bude bohatá na sníh a mrazivější. Ale zatím jde pouze o věštění z křišťálové koule. „Podle chování zvěře a ptáků by se dalo odhadnout, že bude mrazivá a sněhu bude více než obvykle. Ale i zvěř se může mýlit,“ nechává zatím otázky na letošní zimu otevřené Ivo Rolčík z Volar.