Nutno dodat, že budou hodně příjemné. Organizátorům se podařilo vytvořit vynikající atmosféru, návštěvníci pak neméně skvělou podporu pro účinkující, a to vše podtrhlo počasí, které si ve Volarech na slavnostech nepamatují už hodně dlouho. Byla to jakási odměna za to, že předcházející dva ročníky doslova propršely.
Volary spojují své slavnosti se svou historií a tedy se dřevem a vším, co s ním souvisí. Snad právě proto nad všemi tentokrát držel ochrannou ruku patron všech dřevařů svatý Šimon. Vše ostatní už ale bylo v rukách lidí.
Zatímco páteční večer se nesl v modernějším duchu při koncertu Aleše Brychty, víkend už patřil plnohodnotně hlavně dřevařskému umu v nejrůznějších podobách. Vedle tradičních ukázek tesání trámů, výroby dřeváků i drobnějších dřevěných výrobků, viděli návštěvníci skutečné dřevorubecké borce v nefalšované dřevorubecké soutěži. Jejich výkony motivovaly účastníky mezinárodního klání o putovní volarský dřevák. Ani letos se jej domácímu družstvu nepodařilo vybojovat, i když k překonání protivníků z Perlesreutu chyběly jen čtyři setiny a o nich rozhodla až závěrečná disciplína, což byl šplh na šestimetrový kmen.
Včera se tedy Volarští alespoň pokusili překonat sedm let starý český i světový rekord v počtu odřevákovaných lidí na jednom místě v jednu chvíli. Poslední zápis s číslem 242 lidí zůstával nepřekonán až do včerejšího dne. „Přemýšleli jsme o tom, že bychom alespoň vytvořili rekord v počtu lidí tancujících najednou ve dřevácích. Ale to už není třeba, protože starý rekord padl. Je vás tady na pódiu a na náměstí celkem 263 ve dřevácích,“ oznámil zástupce Agentury Dobrý den z Pelhřimova. Vyšší počet lidí ve dřevácích je nejen novým rekordem, ale zároveň tou nejlepší odpovědí některým obyvatelům a zastupitelům města, kteří považovali tuto nedělní součást slavností za přežitou.

O slavnostech
Volarské slavnosti dřeva se letos konaly posedmnácté. Již od začátku zvolili jejich organizátoři termín předposledního srpnového víkendu. jediný rok, kdy se slavnosti nekonaly, byl rok 2002, kdy termín slavností byl jen týden po ničivých povodních. Vlivem tohoto výpadku se ale srovnaly početně ročníky slavností s akcemi jako takovými. Vůbec poprvé se totiž konaly slavnosti víceméně na zkoušku v parku nad pivovarem jako nultý ročník.