Soumarská karavana dnes opět po roce přiveze na prachatické Velké náměstí náklad se solí z německého Grainetu. Tím odstartuje sedmnáctý ročník Slavností solné Zlaté stezky. „Tradice slavností sahá až do roku šedesát devět, co na tom, že byla na několik let přerušena. V roce 1991 jsme na ni opět navázali, což rozhodně nebyl špatný krok,“ tvrdí vedoucí odboru školství kultury a cestovního ruchu prachatické radnice Růžena Štemberková.
Perličkou letošního pátečního programu bude ohňová show. Ta bude mít ve městě premiéru a bude jí završena první část programu, a to zhruba kolem páteční půl dvanácté v noci. „O co ale v ohňové show půjde, neprozradím, necháme si nějaké překvapení pro návštěvníky slavností,“ říká Růžena Štemberková.
Doplnila, že chybět nebudou ukázky řemesel, kejklíři, rytířská klání, pouliční divadla a další. „Perličkou pro letošní návštěvníky bude rozhodně historická pekárna přímo uprostřed náměstí,“ odhaluje další z novinek vedoucí kultury ve městě. Do sobotního průvodu se pak zapojí až tisícovka kostýmovaných dobrovolníků, stejně jako zástupci všech partnerských měst a jejich souborů či spolků. „Italové jsou již v Prachaticích, přijet mají z Rogačeva, Zvolenu, Švýcarska, Grainetu, Mathausenu, Litvy a rozhodně střelci z Freyungu,“ vybírá dále Štemberková.
Do kočáru spolu se starostou Janem Bauerem usedne v sobotu v deset hodin ráno Monika Absolonová, za nimi pak půjde průvod kostýmovaných a umělců všech přítomných partnerských měst i spolků z Prachatic. Chybět nesmějí šermíři skupiny Uther, Česká píseň nebo Baráčníci. Sobota ale bude patřit také Leile Abbasové, která bude moderovat večerní zábavu. Jako první na o tři metry větší podium vystoupí kapela prachatické základní umělecké školy Top Band, po nich by měla diváky pobavit skupina Boney–M revival, prachatická skupina Čapousek a Marcel Talpan s barmanskou show. Zlatým hřebem večera bude Dan Nekonečný, po jeho vystoupení bude následkovat zhruba desetiminutový ohňostroj. Ten lidé uvidí kolem půlnoci. Ale ohňostrojem rozhodně letošní slavnosti neskončí, protože slovo dostane ještě Top Band, který bude bavit diváky možná až do rána.
Program se bude odehrávat rovněž ve Štěpánčině parku, v areálu na Parkáně, kde si na dva dny rozbalí ležení grainetská soumarská karavana. Další programy budou k vidění na Kostelním náměstí a arkádách Staré radnice. Prostě každý z návštěvníků si rozhodně najde to své, čím si pohladí duši.
Vstupenky jsou k mání přímo při vstupu na Velké náměstí i z ostatních stran do centra. „Každý, kdo si vstupenku zakoupí, získává jako bonus pohlednici,“ doplnila ještě Štemberková.