Na schůzi, které se mimo vedení obce a občanů účastnili i zástupci zde sídlícího oddělení Policie ČR, padlo několik návrhů, jak řešit situaci, kdy lehké holky své služby nabízejí přímo v centru obce a dokonce i před zdejší školou či na autobusové zastávce. Situaci částečně vyřešil odchod lidí, kterým byla z důvodu neplacení vypovězena nájemní smlouva. Prostitutky ale v obci zůstaly.
„Jak státní, tak cizinecká policie intenzivně provádí kontroly a řešíme legislativní a technické problémy s umístěním kamery, která by měla zabírat nejproblematičtější místa,“ reagoval na dotaz, jaké kroky podnikla obec za uplynulou dobu, starosta Jiří Fastner. Mimo to se vedení obce snaží vrátit dopravní značku vymezující hranice obce na místo, kde stála původně. To by podle starostových slov pomohlo vytlačit prostitutky z některých frekventovaných míst.
Přestože na první pohled se zdá vše v mezích obvyklých v šumavském pohraničí a situace se opravdu výrazně zlepšila, o spokojenosti se mluvit rozhodně nedá. S prostitucí je navíc spojován i incident, kdy tři mladí muži přepadli a okradli sedmdesátiletého důchodce v hotelu.
„Vždyť jsou tu pořád, jen zalezlé v herně a Němci na ně čekají na autobusové zastávce,“ rozohnila se jedna z obyvatelek obce a uvedla, že podle jejího názoru se nic nezmění, dokud bude v Horní Vltavici pro tento druh podnikání příhodné zázemí. „Dokud tu bude non stop bar a hodinový hotel, kam jezdí s klienty, tak co by chodily jinam,“ upřesnila odpověď dotázaná dáma.
Jmenovanou hernu by zřejmě nebylo díky současné legislativě až tak těžké zrušit, nicméně pro obecní pokladnu z ní plyne významný příjem a podle slov starosty Fastnera není jisté, zda by tento krok pomohl prostituci z obce vymýtit. Podle vyjádření dalšího z místních občanů lze si buď zvyknout, nebo se odstěhovat. Třetí cesta není.

Jaroslav Pulkrábek