„Hlásí se nám o dvacet dětí do mateřské školy víc, než bychom mohli přijmout. proto jsme rozhodli otevřít od září jednu novou třídu,“ informoval včera Deník starosta Vimperka Pavel Dvořák.
Podle jeho slov mají obě vimperské mateřské školy maximální naplnění při dodržení minimálních rezerv pro nejnutnější případy. Dvacet dětí ale dalece převyšuje možnosti jakéhokoli provizorního řešení. „Dospěli jsme k rozhodnutí, že využijeme volný prostor v budově ředitelství mateřské školy v Klostermannově ulici v sídlišti Míru, kde se momentálně provádějí práce na zateplení fasády a střechy a mění se okna. Náklady na úpravu a dovybavení třídy nemohu v tuto chvíli říci, ale budeme je znát alespoň v hrubých obrysech příští týden,“ uvedl dále starosta.
Na možnostech financování a hledání zdrojů v rozpočtu už na základě zadání vedení radnice pracuje i vedoucí finančního odboru Jana Králová. Jak potvrdil starosta Dvořák, rozpočet města je bezpečný a nečekaný zásah by jej neměl zásadně ohrozit, přestože se s něčím podobným pro letošní rok nepočítalo. „Musíme řešit i mzdové náklady, to má na starost vedoucí odboru školství Miloš Beneš, který připravuje návrh pro jednání na Krajském úřadě Jihočeského kraje,“ ubezpečil Dvořák rodiče dětí, kteří se obávají velkého převisu v počtu dětí nad volnými místy v mateřských školách ve městě.
„Samozřejmě, že bych si přál, aby tento stav byl trvalý. Z hlediska demografického vývoje jsme s takovou situací trochu počítali, ale překvapilo nás, že to nastalo tak rychle. I když většina dětí je z mladých rodin přímo ve Vimperku, vycházíme tak vstříc i požadavkům firmy Rohde Schwarz, jejíž zaměstnanci potřebují umístit dítě k nám,“ vysvětlil Pavel Dvořák. Zvolené řešení podle něj postačí i pro příští roky, protože se týká dětí tříletých a starších. „Problém by nastal ve chvíli, kdyby vstoupil v platnost diskutovaný zákon, že musíme do mateřské školy přijímat i děti dvouleté. I tak bychom to ale byli schopni řešit v rámci ostatních budov základních škol, kde volné prostory jsou,“ tvrdí Dvořák s tím, že přes veškeré komplikace je takový převis dětí do mateřských škol pro budoucnost města dobrou zprávou.